Dlaczego plenery filmu "Faraon" kręcono w Uzbekistanie, jak wyglądało pierwotne zakończenie filmu "Niewinni czarodzieje" - o tym m.in. mogą dowiedzieć się uczestnicy III edycji Akademii Polskiego Filmu w Łodzi. Zajęcia ruszają 10 marca w kinie Kinematograf.
Jest to już trzecia edycja zajęć, a cały cykl Akademii trwa dwa lata. W planach jest 96 projekcji filmowych oraz 48 wykładów wybitnych filmoznawców z całej Polski - poinformowała PAP Gabriela Jarzębowska, koordynatorka projektów z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Akademia Polskiego Filmu to projekt PISF mający na celu upowszechnianie wiedzy o polskim kinie. Wykładowcami Akademii są najwybitniejsi filmoznawcy, profesorowie i doktorzy z wielu ośrodków akademickich z całej Polski.
Akademia Polskiego Filmu to projekt PISF mający na celu upowszechnianie wiedzy o polskim kinie. Wykładowcami Akademii są najwybitniejsi filmoznawcy, profesorowie i doktorzy z wielu ośrodków akademickich z całej Polski. Wśród nich m.in. profesorowie: Tadeusz Lubelski, Marek Hendrykowski, Małgorzata Hendrykowska, Piotr Zwierzchowski, Ewelina Nurczyńska-Fidelska i Tadeusz Szczepański.
W zajęciach mogą brać udział wszystkie osoby zainteresowane historią polskiego filmu – bez względu na wiek czy wykształcenie. "Dzięki współpracy z Uniwersytetem Łódzkim kurs jest szczególnie ceniony przez studentów tej uczelni, którzy mogą zaliczać Akademię jako zajęcia fakultatywne, objęte punktacją ECTS" - wyjaśniła Jarzębowska.
ECTS (ang. European Credit Transfer System) to Europejski System Transferu Punktów, który jest częścią programu Socrates-Erasmus. Ma na celu stworzenie uregulowań prawnych i organizacyjnych dot. m.in. ujednolicenia sposobu studiowania w Europie.
Pierwszy semestr zajęć, który potrwa do 9 czerwca, obejmie początkowe dekady rozwoju polskiej kinematografii, począwszy od filmów niemych, poprzez przeboje czasów dwudziestolecia międzywojennego, produkcje epoki socrealizmu, a skończywszy na arcydziełach autorów Szkoły Polskiej.
O filmach opowiedzą m.in. prof. Piotr Zwierzchowski, dr hab. Katarzyna Mąka-Malatyńska i prof. Krzysztof Kornacki.
Zajęcia odbywać się będą co poniedziałek w kinie Kinematograf. Karnet na cały semestr kosztuje 120 zł (dla osób wcześniej uczestniczących w projekcie 100 zł), bilety na pojedyncze zajęcia - 15 zł. Ilość miejsc jest ograniczona.
Organizatorami Akademii są Polski Instytut Sztuki Filmowej i Muzeum Kinematografii w Łodzi. (PAP)
szu/ mhr/