Kultura i sztuka po 1989 roku

27.07.2017

Wybrano filmy, które pokazane zostaną na festiwalu filmowym w Gdyni

Statuetka Złotego Lwa. Fot. PAP/P. Wittman Statuetka Złotego Lwa. Fot. PAP/P. Wittman

17 filmów w konkursie głównym i 8 w konkursie "Inne Spojrzenie" pokazanych zostanie podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który rozpocznie się 18 września br. Informacja o wynikach selekcji ukazała się na oficjalnej stronie FPFF.

W konkursie głównym znalazły się m.in. nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale "Pokot" Agnieszki Holland, oraz opowieść o rewolucji obyczajowej w PRL, którą zapoczątkowała bohaterka "Sztuki kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" w reżyserii Marii Sadowskiej.

Nie zabraknie również ostatniego filmu duetu Krzysztof Krauze i Joanna Kos - Krauze "Ptaki śpiewają w Kigali", z udziałem nagrodzonych na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach aktorek - Jowity Budnik oraz Eliane Umuhire, oraz najnowszej komedii kryminalnej Juliusza Machulskiego "Volta".

Pokazany zostanie również "Amok" Katarzyny Adamik z główną rolą kobiecą Zofii Wichłacz, laureatką Złotych Lwów z 2014 r. oraz Shooting Star 2017 - europejskich nagród filmowych dla najbardziej obiecujących młodych aktorów. Wichłacz zagrała również główną rolę kobiecą w zakwalifikowanej do konkursu "Zgodzie" Macieja Sobieszczańskiego.

W konkursie głównym widzowie obejrzą również "Najlepszego" Łukasza Palkowskiego, którego "Bogowie" o życiu Zbigniewa Religii nagrodzono Złotymi Lwami trzy lata temu, „Pomiędzy słowami”, Urszuli Antoniak, "Człowieka z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa, "Czuwaj" Roberta Glińskiego, "Atak paniki" Pawła Maślony, "Catalinę" Denijala Hasanovica, "Cichą noc" Piotra Domalewskiego, "Twojego Vincenta" Doroty Kobieli, "Reakcję łańcuchową" Jakuba Pączka, "Wieżę. Jasny Dzień" Jagody Szelc i "Wyklętego" Konrada Łęckiego.

W konkursie "Inne Spojrzenie" pokazane zostaną m.in. najnowszy film Katarzyny Rosłaniec "Szatan kazał tańczyć", z nagrodzoną na Netia OFF CAMERA Magdaleną Berus, oraz "Tarapaty" Marty Karwowskiej - te obrazy miały już swoje premiery. Pozostałe: "Dzikie róże" Anny Jadowskiej, "Dziura w głowie" Piotr Subbotko, "Niewidzialne" Pawła Sali, "Photon" Normana Leto, "Theatrum Magicum" Marcina Giżyckiego i "TodMachine" Bogusława Kornasia zaprezentowane zostaną festiwalowej publiczności po raz pierwszy.

Informacje o tym, które tytuły zmierzą się w rywalizacji o nagrodę Złotych Lwów i Złotego Pazura potwierdziła w czwartek PAP rzecznik prasowa festiwalu Anna Wróblewska. (PAP)

nak/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL