Sport w PRL

13.03.2012 aktualizacja 18.07.2016

ME-2012 - w Warszawie rozpoczął się Festiwal Filmów Piłkarskich

Kazimierz Górski. Mundial 74. Monachium, 06.1974 r. Fot. PAP/CAF/S. Jakubowski Kazimierz Górski. Mundial 74. Monachium, 06.1974 r. Fot. PAP/CAF/S. Jakubowski

Sukcesy polskiej reprezentacji, sylwetki gwiazd światowego futbolu oraz kontrowersje związane z tą dyscypliną - to dominujące tematy na zorganizowanym przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Festiwalu Filmów Piłkarskich, który potrwa do 26 kwietnia. Przegląd filmowy (pokazanych zostanie ponad 20) to jedna z inicjatyw, które placówka przygotowała w związku z mistrzostwami Europy.

"Festiwal oraz organizowane przez nas od początku roku wystawy piłkarskie są elementem kulturalnego wymiaru Euro-2012" - powiedział w czwartek na uroczystym otwarciu dyrektor muzeum Tomasz Jagodziński.

"Wybieraliśmy spośród własnych zbiorów oraz materiałów, które są w posiadaniu Telewizji Polskiej. Z czasem zaczęły się także zgłaszać osoby, które chciały zaproponować obrazy z własnej kolekcji. Chcemy pokazać różne oblicza piłki nożnej i dlatego - poza filmami dotyczącymi polskiej kadry oraz drużyn znanych z futbolowych tradycji - zdecydowaliśmy się na obrazy o postrzeganiu tej dyscypliny sportu w Ameryce Północnej, Afryce czy dalekiej Azji" - podkreśliła koordynatorka festiwalu Małgorzata Witkowska.

Po prezentacji filmów widzowie będą mieli okazję porozmawiać z byłymi zawodnikami oraz dziennikarzami zajmującymi się piłką nożną, m.in. Jerzym Brzęczkiem, Lesławem Ćmikiewiczem, Tomaszem Wołkiem, Stefanem Szczepłkiem.

"Dla starszej grupy widzów taki festiwal przywodzi na myśl wspomnienia dawnych przeżyć, a dla młodych to krótki zarys historii piłki nożnej. Z tymi ostatnimi, podczas przerwy w seansach, rozmawialiśmy m.in. na temat wyrzeczeń, jakie wiążą się z profesjonalnym uprawianiem tej dyscypliny. To nie tak, że nie mamy talentów, tylko musimy je umiejętnie szlifować " - zaznaczył Brzęczek.

W pierwszym dniu przeglądu pokazany został m.in. film Józefa Węgrzyna poświęcony sukcesom drużyny narodowej prowadzonej przez Kazimierza Górskiego. "To był wielki człowiek. Można się było od niego uczyć nie tylko profesjonalnego wykonywania zawodu, ale przede wszystkim człowieczeństwa" - wspomniał autor obrazu.

Festiwal Filmów Piłkarskich to kolejna tego typu inicjatywa Muzeum Sportu i Turystyki. W tym roku odbędzie się XIX Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz.

Zainaugurowany w czwartek festiwal potrwa do 26 kwietnia. Sala, w której odbywają się projekcje, mieści się w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4. (PAP)

Więcej informacji na www.2012euro.pap.pl

an/ kali/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL