Ludwik
08.03.2015 aktualizacja 18.10.2016

Budowa Pomnika Bitwy pod Rokitną

Istniejący obecnie pomnik legionowy na cmentarzu w Rarańczy Istniejący obecnie pomnik legionowy na cmentarzu w Rarańczy

Komitet Budowy Pomnika Bitwy pod Rokitną KOMUNIKAT NR 3

1. W dniach 27 i 28 lutego 2015 Przewodniczący Komitetu przebywał w Rarańczy (obecnie Ridkiwci), obwodu czerniowieckiego, Ukraina, w celu ustalenia miejsca budowy pomnika i załatwienia spraw urzędowych.

2. Miejsce pod budowę pomnika zostało wyznaczone na łagodnym wzgórzu przy drodze Ridkiwci (Rarańcza) – Rokytne (Rokitna), 5 km na wschód od Rarańczy.

3. Komitet zatwierdził projekt pomnika, który będzie miał kształt obelisku wysokości ok. 6,5 m, z Krzyżem, Orłem i tablicą z napisem:

4. „Pamięci ułanów 2 szwadronu II Brygady Legionów Polskich rotmistrza Zbigniewa Dunin-Wąsowicza poległych pod Rokitną w walce z wojskami rosyjskimi. 1915-13.VI.-2015”.

5. Komitet wyraża podziękowanie wszystkim darczyńcom, a w szczególności Polskiej Jedności Narodowej z Ottawy (Kanada).

Trzebnica, 7 marca 2015 Przewodniczący Komitetu Roman Chandoha

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL