Czelatyce to wieś w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, a dokładniej w gminie Rokietnica. Jestem często w tej wsi. Właściwie tu mieszkają moi krewni. Wiele razy słyszałem o tym, co się tu wydarzyło w czasie okupacji, ale dopiero teraz postanowiłem o tym napisać.
Już 4 lata po wkroczeniu Niemców do Polski mieszkańcy Czelatyc i okolicznych wsi mieli się przekonać jak wygląda prawdziwe oblicze niemieckiej okupacji. I przekonali się. 8 marca zazwyczaj kojarzy się pozytywnie. Innym ten dzień jest obojętny. Ja jednak jestem świadomy tego, że jest to również dzień pamięci.
W dniach od 6 do 8 marca 1943 roku Niemcy przy współpracy ukraińskich jednostek pomocniczych spacyfikowali Łopuszkę Wielką, Rączynę, Pantalowice, Kaszyce, Rokietnicę i Czelatyce. Podczas pacyfikacji Niemcy zamordowali co najmniej 233 osoby. Oczywiście zamordowali też kobiety, starców i dzieci.
Mój dziadzio często wspomina o tej zbrodni. W pacyfikacji Czelatyc zginęli moi pradziadkowie. Z tego właśnie powodu 8 marca jest dla mnie dniem szczególnym.
Czuję się zobowiązany do przekazania informacji o tej zbrodni innym osobom. Obowiązkiem młodego pokolenia, a więc również moim jest pamiętać i przekazywać pamięć innym. W taki właśnie sposób Czelatyce stały się świadkiem zbrodniczej niemieckiej okupacji na Podkarpaciu. Wszyscy to pamiętają i będą pamiętać.