Rok 1968

26.02.2018 aktualizacja 07.03.2018

Emigracja z Polski do Izraela

Prof. Andrzej Friszke z Instytutu Studiów Politycznych PAN wskazuje, że gwałtowny wzrost emigracji nastąpił po 1956 roku. Wówczas emigrowali polscy Żydzi, którzy bezpośrednio po wojnie nie wyjechali do Izraela z różnych przyczyn. Wyjechało wtedy około 50 tys. osób. W następnych latach emigracji nie ma, jest właściwie minimalna. Natomiast w konsekwencji 1968 roku emigracja znowu wrosła. Obejmuje ona 15 tysięcy ludzi, którzy wyemigrowali do Izraela i innych krajów.

Prof. Andrzej Friszke uważa, że w wyniku wydarzeń marcowych można było wyjechać tylko do Izraela – nie było innej możliwości wyjazdu. Według historyka było to charakterystyczne dla PRL-u, aby w pewnych okresach uruchamiać możliwości wyjazdu na zasadzie pozbywania się „obcego elementu” z Polski. Trzeba było zadeklarować, że jest się narodowości żydowskiej, niepolskiej. Wtedy odbierało się dokumenty i wyjeżdżało się do Izraela bez prawa powrotu.

Jak podkreśla prof. A. Friszke, w praktyce osoby, które wyjechały wówczas z Polski nie pojechały jednak do Izraela, ponieważ nie czuły się Żydami, a już na pewno nie czuły się Żydami, identyfikującymi się z Izraelem. W związku z tym wyjeżdżano do różnych krajów – do Francji, Szwecji, Anglii, Ameryki, Włoch.

Ci, którzy wyjechali na żydowskich papierach tworzyli tam polskie ośrodki emigracji pomarcowej, które były ważne, aktywne. Ci ludzie odegrali znaczącą rolę zwłaszcza w okresie Solidarności, budując przyczółki, które prowadziły propagandę na rzecz Solidarności, przeciwko stanowi wojennemu, na rzecz pomocy dla Polski. Stworzyli istotne lobby polskiej opozycji.

Skopiuj poniższy kod i osadź infografikę na swojej stronie www
<a href="https://dzieje.pl/infografiki/emigracja-z-polski-do-izraela"><img src="https://dzieje.pl/sites/default/files/201802/migracja_Izrael-02.png" alt="" title=""></a>

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL