4 grudnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość św. Barbary - patronki m.in. górników. "O postaci św. Barbary wiemy sporo, choć właściwie są to wszystko legendy" – powiedziała PAP kierownik działu edukacji Muzeum Śląskiego w Katowicach Beata Grochowska.
125 tys. turystów odwiedziło w 2017 r. Wigierski Park Narodowy. Główne tegoroczne atrakcje parku to spływy Czarną Hańczą, wycieczki Wigierską Kolejką Wąskotorową, rejsy statkiem Tryton oraz zwiedzanie klasztoru pokamedulskiego.
Profesor sztuki muzycznej Irena Wisełka-Cieślar odebrała w niedzielę nagrodę "Serce Łodzi" przyznawaną przez duchownych czterech wyznań. Dorocznym wyróżnieniem honorowane są osoby lub instytucje, które "oddają swoje serce miastu i jego mieszkańcom".
Główny plac katowickiego Nikiszowca - zabytkowego osiedla robotniczego sprzed ponad stu lat - między 8 a 10 grudnia zapełni się straganami, oferującymi m.in. rękodzieło i przysmaki śląskiej kuchni. Po raz 10. odbędzie się tu przedświąteczny jarmark, odwiedzany co roku przez ok. 20 tys. gości.
Słynny hollywoodzki aktor Tom Hanks w czwartek (czasu miejscowego) odebrał w Los Angeles kluczyki do "malucha", czyli Fiata 126p, podarowanego mu przez mieszkańców Bielska-Białej po internetowej zbiórce zorganizowanej przez fankę aktora.
Zjadając w sobotę posiłek lub pijąc kawę w jednej z ponad 750 restauracji i kawiarni w kraju, będzie można pomóc potrzebującym; lokale biorące udział w akcji charytatywnej przekażą 10 proc. obrotu na rzecz dzieci - podopiecznych Polskiej Akcji Humanitarnej.
W sobotę w Nowym Sączu odbędzie się pogrzeb Charlesa E. Merrilla Jr. - amerykańskiego filantropa, syna założyciela jednego z największych amerykańskich banków i nowosądeczanina z wyboru. Merrill wspierał działania na rzecz demokracji, tolerancji i praw człowieka. Miał 97 lat.
W Mikołajki w Muzeum Kinematografii w Łodzi uruchomiony zostanie fotoplastikon. Ponadstuletnie urządzenie przeszło gruntowną renowację. Zdaniem muzealników zabytek jest perłą w kolekcji łódzkiego muzeum liczącej ponad 50 tysięcy eksponatów.
W piątek słubiczanie i frankfurtczycy zainaugurują Aktywny Kalendarz Adwentowy. Od siedmiu lat w zwyczajem dwóch miast na polsko-niemieckim pograniczu jest wspólne oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia i wykorzystanie tego czasu do lepszego wzajemnego poznania.