Wicepremier prof. Piotr Gliński wraz wiceministrem Jarosławem Sellinem odwiedzili budowę Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli – podaje w piątek na Facebooku Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
We wrześniu przed głównym wejściem do Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku stanie pomnik patrona szkoły. Jego odsłonięcie odbędzie się w 100. rocznicę nadania placówce obecnej nazwy. Gotowa jest rzeźba, która posłuży do odlania pomnika w brązie.
W 14 270 szkołach podstawowych w klasach I–III w piątek zajęcia odbywały się stacjonarnie – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, podając, że chodzi o 99 proc. z nich. Siedem podstawówek pracowało zdalnie, a 133 w trybie mieszanym.
Wystawę „Miasto w mieście”, podsumowującą pięć lat istnienia najmłodszego oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy otwarto w piątek. Plansze przedstawiające działalność placówki dostępne będą na pl. Solidarności do połowy czerwca.
Łódzki magistrat wraz z Towarzystwem Opieki nad Starym Cmentarzem odnowi nagrobek Stefana Rogowicza – wybitnego architekta ogrodnictwa, który w latach 30. ubiegłego wieku stworzył oraz zmodernizował w mieście wiele istniejących do dziś parków i zaprojektował Ogród Zoologiczny.
Willa w centrum Poznania, należąca do Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, odzyska dawny blask. Remont budynku będzie możliwy m.in. dzięki pożyczce JESSICA 2 w wysokości 14 mln zł, a także z kredytów BGK w wysokości 9,6 mln zł.
Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomenduje Izbie wybór na prezesa IPN historyka dr. Karola Nawrockiego. Narodowej zgody i współdziałania w imię prawdy o doświadczeniu Polaków w XX wieku wymaga dzisiaj polska historia – przekonywał posłów kandydat na szefa Instytutu.
Dwa ogrody edukacyjne powstaną w Bielsku-Białej. Pierwszy zostanie założony na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego, drugi wokół zabytkowej willi Teodora Sixta w centrum miasta – podaje w piątek bielski magistrat. Realizacja zakończy się w przyszłym roku.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał niemal 19 mln zł dwóm rzeszowskim uczelniom - uniwersytetowi oraz politechnice. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na zakup aparatury badawczej oraz budowę serwerowni.