Sport w II RP

17.11.2011 aktualizacja 12.07.2016

Sportowcy odznaczeni Orderem Wojennym Virtuti Militari

autor: Bogusław Szwedo

80 sportowców przypomniał Bogusław Szwedo w książce "Na bieżni i w okopach. Sportowcy odznaczeni Orderem Wojennym Virtuti Militari 1914-1921, 1939-1945". W czwartek w Rzeszowie odbyła się jej prezentacja. Publikacje wydał rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. "W ponad dwustuletniej historii Orderu Wojennego Virtuti Militari odznaczono nim przeszło 26 tysięcy osób. Było wśród nich wielu wybitnych sportowców. Książka przedstawia sylwetki 80 najwybitniejszych" - powiedział PAP Bogusław Szwedo.

Autor przypomniał, że "zdobywali sportowe laury na różnych arenach i w różnych dyscyplinach, ale gdy zaszła potrzeba, stanęli do walki w obronie Ojczyzny".

"W ponad dwustuletniej historii Orderu Wojennego Virtuti Militari odznaczono nim przeszło 26 tysięcy osób. Było wśród nich wielu wybitnych sportowców. Książka przedstawia sylwetki 80 najwybitniejszych" - powiedział PAP Bogusław Szwedo.

"Za bohaterstwo zostali odznaczeni najważniejszym odznaczeniem wojskowym. Niektórzy ten najcenniejszy dla żołnierza laur otrzymali niestety pośmiertnie" - zaznaczył.

Szwedo pisze o kawalerach najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego, którzy byli olimpijczykami, mistrzami lub rekordzistami Europy, świata.

11 spośród nich dosłużyło się szlifów generalskich, a gen. Tadeusz Komorowski został Naczelnym Wodzem.

Kilku było znanymi naukowcami, m.in. prof. Kazimierz Drewnowski, rektor Politechniki Warszawskiej, czy prof. Antoni Jakubski, jeden z twórców polskiej zoologii. Z kolei inny sportowiec-kawaler Virtuti Militari Jerzy Skolimowski był wybitnym architektem pracującym w wielu krajach.

"O niektórych można by powiedzieć, że +wygrali wojnę+, i nawet jeśli takie określenie wydaje się przesadzone, to nie ulega wątpliwości, że przyczynili się do jej skrócenia. Tak jak Antoni Kocjan, który miał bardzo duży wkład w odkrycie największej niemieckiej tajemnicy w czasie II wojny światowej - broni V-1 i V-2. Z kolei czyny dywersyjne Jerzego Iwanowa-Szajnowicza w Grecji porównywane są do osiągnięć dywizji" - wylicza autor.

"Na bieżni i w okopach" jest kolejną książką Szwedo zajmującą się kawalerami Virtuti Militari. 53-letni dziennikarz, założyciel i właściciel radia Leliwa w Tarnobrzegu oraz b. prezes Telewizji Polskiej opracował kilkaset biogramów odznaczonych tym orderem.(PAP)

kyc/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL