Album prezentujący autentyczne przedmioty ze zbiorów Muzeum Auschwitz, które należały do ofiar, więźniów, a także esesmanów z niemieckiego obozu Auschwitz, ukazał się nakładem wydawnictwa placówki.
Paweł Sawicki z biura prasowego oświęcimskiego Muzeum poinformował w sobotę, że album "Auschwitz Legacies" stara się w sposób przekrojowy zaprezentować eksponaty, ale przede wszystkim ma ukazać złożoność historii największego z niemieckich obozów.
Autorzy - dyrektor Muzeum Piotr M.A. Cywiński oraz Magdalena Emilewicz-Pióro z działu zbiorów – napisali we wstępie, że każdy z przedmiotów, nawet występujących w masowej ilości, jest dokumentem indywidualnych dramatów. Niektóre są podpisane. Prawie wszystkie noszą ślady używania.
Autorzy - dyrektor Muzeum Piotr M.A. Cywiński oraz Magdalena Emilewicz-Pióro z działu zbiorów – napisali we wstępie, że każdy z przedmiotów, nawet występujących w masowej ilości, jest dokumentem indywidualnych dramatów. Niektóre są podpisane. Prawie wszystkie noszą ślady używania.
Każdy z zabranych w ostatnią drogę przedmiotów był na tyle niezbędny w życiu codziennym, że znalazł się w niewielkim dozwolonym bagażu.
"Dziś, ruchome pozostałości po KL Auschwitz pełnią kilka podstawowych ról, uzupełniających się wzajemnie. Służą poznaniu historii Auschwitz, są obiektem badań specjalistów, pomagają zachować pamięć, czasem o bardzo konkretnych ofiarach, pełnią też ogromną rolę edukacyjną. Uzupełniają pustkę przestrzeni i architektury poobozowej. Są bardzo istotnym wektorem naszej dzisiejszej świadomości dziejów (...) Auschwitz. Jako martwe przedmioty – milczą, ale jako niemi świadkowie po zmarłych i zamordowanych – krzyczą historię swojej tajemnicy" – napisali autorzy.
W zbiorach muzealnych znajduje się m.in. ok. 110 tys. butów, ok. 3,8 tys. waliz, ponad 12 tys. garnków, blisko 500 protez, niespełna 400 obozowych "pasiaków", blisko 250 tałesów i 4,5 tys. prac plastycznych, w tym ok. 2 tys. wykonanych przez więźniów. Są sztućce, szczotki, grzebienie i okulary, a także pojedyncze instrumenty orkiestry obozowej oraz lalka wykonana dla dziecka w Birkenau. Znajdują się pojedyncze grypsy i zdjęcia wykonane nielegalnie przez więźniów z Sonderkommando w 1944 r.
W katalogu znaleźć też można obiekty związane z załogą SS, jak hełmy czy buty wartownicze. Zaprezentowane zostały narzędzia wykorzystywane przez załogę SS do znęcania się nad więźniami i wykonywania kar.
Zachowało się też częściowo wyposażenie bloków i baraków, m.in. prycze, szafy i zydle.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,53 mln osób. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/ eaw/