Stalinizm

13.09.2016 aktualizacja 14.09.2016

Komiks „Inka” dostępny za darmo w sieci, także w pierwszej w Polsce wersji audio

autor: Paulina Królikowska, Daniel Baum
Komiks „Inka” Komiks „Inka”

Komiks „Inka” o legendarnej sanitariuszce 5. Brygady Wileńskiej AK Danucie Siedzikównie, to nie tylko 1000 bezpłatnych egzemplarzy drukowanych, ale też darmowa wersja online w formacie PDF i pierwsza w Polsce audiodeskrypcja komiksu.

Komiks jest dostępny na stronie Muzeum Wojska w Białymstoku, wydawcy publikacji.

Komiks miał premierę 28 sierpnia 2016 r. – w dniu pogrzebu „Inki” i dokładnie 70 lat po wykonaniu na niej wyroku śmierci. Scenariusz napisała doktor Paulina Królikowska, a rysunki stworzył artysta Daniel Baum.

Danuta Siedzikówna „Inka” pochodziła z Białostocczyzny, była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W 1946 roku, w wieku 17 lat, została schwytana przez Urząd Bezpieczeństwa, skazana na śmierć i rozstrzelana. Bezpieka utajniła miejsce jej pochówku i dopiero w 2014 roku badaczom z Instytutu Pamięci Narodowej udało się odnaleźć jej szczątki na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Opowiadający o jej losach komiks „Inka” oraz jego audiodeskrypcja są częścią projektu „Inka - Pamięć - Patriotyzm”, przygotowanego przez edukatorów z Muzeum Wojska w Białymstoku, którzy opracowali też zajęcia edukacyjne dla młodzieży, aby wesprzeć naukę patriotyzmu. Jest to także element działań prowadzonych przez miasto Białystok, które postanowiło docenić jej znaczenie i wkład w historię Białegostoku, ogłaszając rok 2016 „Rokiem Inki”. Projekt został sfinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra, ale dzięki udostępnieniu go bezpłatnie i w wersji audio zyskał zasięg ogólnopolski.

Profesjonalna audiodeskrypcja przygotowana przez Monikę Marciniak jest pierwszą w Polsce audiodeskrypcją komiksu. Dzięki temu z historią „Inki” mogą zapoznać się też czytelnicy niewidomi i niedowidzący oraz amatorzy audiobooków. Trwające blisko 100 minut nagranie powstało z udziałem profesjonalnego lektora oraz pracowników muzeum, którzy użyczyli głosów postaciom pojawiającym się w komiksie. Powstała w ten sposób wersja audio przypomina słuchowisko radiowe i pozwala przekonać się, że do rozumienia obrazu potrzebna jest wyobraźnia – a niekoniecznie wzrok.

Przedsięwzięcie to jest również zwieńczeniem starań, które autorzy komiksu „Inka” Paulina Królikowska i Daniel Baum podejmowali w ramach pionierskiego na skalę międzynarodową projektu Komiks Braillem, od 8 lat tworząc komiksy historyczne, które mogą być czytane zarówno przez czytelników widzących, jak i czytelników niewidomych. Dotychczas w tej formule powstały komiksy o Powstaniu Warszawskim oraz o Stanisławie Grzesiuku, ale dopiero w przypadku komiksu „Inka” o Danucie Siedzikównie, dzięki wsparciu Muzeum Wojska w Białymstoku i miasta Białystok, w tym samym czasie powstał drukowany album i jego audiodeskrypcja.

Komiks w formie PDF oraz jego wersję audio można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Muzeum Wojska w Białymstoku: http://www.mwb.com.pl/mwb2015/art,279,inka-komiks

Źródło: Paulina Królikowska

Galeria

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL