Katyń

30.09.2018

„Mieszkańcy województwa poznańskiego – ofiary ludobójstwa katyńskiego”

autor: Wojciech Bogajewski
„Mieszkańcy województwa poznańskiego – ofiary ludobójstwa katyńskiego” „Mieszkańcy województwa poznańskiego – ofiary ludobójstwa katyńskiego”

Biogramy ofiar zbrodni katyńskiej z województwa poznańskiego zawiera książka Wojciecha Bogajewskiego „Mieszkańcy województwa poznańskiego – ofiary ludobójstwa katyńskiego”. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa WBPiCAK.

Wydana w formacie albumowym, licząca ponad 800 stron książka zawiera nazwiska, biogramy i sylwetki 1939 osób straconych na rozkaz Stalina w lasach katyńskich i innych miejscach kaźni.

Jak poinformował Wojciech Biedak z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, biogramy obejmują wszystkich zamordowanych, którzy urodzili się w granicach województwa poznańskiego, mieszkali 31 sierpnia 1939 roku w województwie poznańskim lub wyruszyli na wojnę z jednostkami wojskowymi z siedzibą w granicach województwa.

Wojciech Biedak dodał, że autor, związany ze Stowarzyszeniem Katyń, pracował nad przygotowaniem książki ponad trzy lata. "Jak zaznacza, jest to pierwsza tego typu publikacja, która dotyczy całego przedwojennego województwa poznańskiego, także pierwsza, która uwzględnia pomordowanych mieszkańców województwa w Kijowie-Bykowni i w Kuropatach” – poinformował Biedak.

Publikacja „jest dokumentalnym odzwierciedleniem i poszerzeniem tablicy pamięci odsłoniętej w kaplicy św. Józefa kościoła pw. św. Jana Kantego w Poznaniu”. 19 września 2017 roku odsłonięto tam tablicę z nazwiskami 1939 pomordowanych mieszkańców województwa poznańskiego.

Księga zawiera także poezję katyńską i wołyńską, zestaw faktów historycznych, dokumentalną relację z uroczystości odsłonięcia tablicy oraz listy ofiar mordu do rodzin i rodzinne zdjęcia. Publikacja powstała dzięki wsparciu wielkopolskiego samorządu i marszałka województwa Marka Woźniaka.

Książka nie jest dostępna w sprzedaży; dysponuje nią Stowarzyszenie Katyń.(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/tgo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL