Archiwum Narodowe w Krakowie wydało pamiętnik posła na Sejm Krajowy Galicyjski, polityka konserwatywnego i działacza społecznego Mariana Dydyńskiego (1843-1920). „To rzadko spotykana panorama epoki i zmian w niej zachodzących” - ocenił dyrektor placówki.
Jak podkreślił dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie dr hab. Wojciech Krawczuk, trzytomowy pamiętnik został spisany przez Mariana Dydyńskiego pod koniec życia na podstawie szczegółowego diariusza, który autor prowadził całe życie. Wspomnienia ukazują barwną panoramę kilkudziesięciu lat dziejów politycznych, gospodarczych i społecznych Galicji (1864-1920). „W swoich spostrzeżeniach jest on bardzo samokrytyczny, ale jednocześnie posada dar obserwacji” - zaznaczył dyrektor podczas środowej promocji publikacji.
„Pamiętnik Mariana Dydyńskiego z Raciborska” opracowała i do druku przygotowała Karolina Gołąb-Malowicka, archiwista Archiwum Narodowego w Krakowie. Jak podkreśliła, autor zawarł w nim opisy zarówno ważnych wydarzeń historycznych, jak i codziennego życia dworu i wsi, w tym dziejów rodzinnego Raciborska i innych majątków z terenu Galicji. Dydyński w sposób wnikliwy i czasem humorystyczny opisuje powiązania rodzinne, pochodzenie, charakter oraz postawę społeczną swoich przyjaciół i znajomych. Pisze o lokalnych działaczach politycznych i społecznych głównie ziemianach z terenu powiatu krakowskiego, wielickiego i bocheńskiego.
Na kartach książki pojawiają się także takie postaci, jak: arcybiskup metropolita warszawski Aleksander Kakowski, członek Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego Józef Ostrowski, poseł do Sejmu Krajowego Galicyjskiego we Lwowie Witold Leon Czartoryski, Marszałek Krajowy i Namiestnik Galicji Andrzej Potocki, historyk, polityk i pisarz Józef Szujski, jeden z twórców krakowskiego stronnictwa konserwatywnego Adam Potocki, a także rektor UJ Julian Antoni Dunajewski i Prezes Akademii Umiejętności w Krakowie Stanisław Tarnowski.
„Autor zanalizował swoje czasy (…), a także, jak historyk połączył te wszystkie wątki ze sobą i snuł rozważania filozoficzne” - zaznaczyła Gołąb-Malowicka.
Rękopis pamiętnika do zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie przekazał w latach 70. XX w. Krzysztof Morstin, spadkobierca Mariana Dydyńskiego. Jak wspominała w środę jego córka Maria Orkisz, rękopis przeleżał w tapczanie ojca do 1974 r. „Pamiętnik uważał on za najdroższą pamiątkę rodzinną i spuściznę duchową” - zaznaczyła.
Podczas spotkania rodzina Morstinów przekazała do archiwum kolejną pamiątkę związaną z osobą Mariana Dydyńskiego – album zawierający fotografie jego kolegów z okresu nauki w Krakowie.
Marian Dydyński (1843-1920) właściciel Raciborska leżącego nieopodal Wieliczki, dziś jest postacią niemal zapomnianą. Choć działał na szerokiej scenie politycznej, jako poseł na Sejm Krajowy Galicyjski oraz w wiedeńskiej Izbie Panów, znacznie bardziej angażował się w sprawy lokalne powiatu wielickiego i krakowskiego. (PAP)
rgr/ agz/