Europa i świat po 1989 roku

07.02.2020

„Włochy i Polska 1919–2019. Sto lat wspólnej fascynującej podróży”

autor: pod red. Jerzego Miziołka
„Włochy i Polska 1919-2019. Sto lat wspólnej fascynującej podróży” „Włochy i Polska 1919-2019. Sto lat wspólnej fascynującej podróży”

„Włochy i Polska 1919–2019. Sto lat wspólnej fascynującej podróży” – to tytuł polsko-włoskiej publikacji wydanej z okazji stulecia stosunków dyplomatycznych między obu krajami. Tom zaprezentowano w piątek w Instytucie Polskim w Rzymie.

W prezentacji książki opublikowanej nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego pod redakcją Jerzego Miziołka uczestniczyli między innymi ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders i były ambasador Włoch w Warszawie Alessandro de Pedys.

Tom podzielony jest na dwie części: "Dyplomacja, gospodarka, historia" i "Sztuka, film, literatura, teatr".

Ambasador Anders powiedziała w trakcie wieczoru w Instytucie, że uważa swą misję dyplomatyczną za "kontynuację pracy" swojego ojca, generała Władysława Andersa. "Mój ojciec zawsze mówił o Włoszech, nie opowiadał o wojnie, o cierpieniu, o więzieniu, ale o miejscach w Italii - Monte Cassino, Bolonii, Loreto" - podkreśliła. Zwróciła uwagę na zbieżność rocznicy bitwy o Monte Cassino (18 maja 1944 roku) i urodzin Jana Pawła II (18 maja 1920 roku).

Ambasador de Pedys nazwał publikację "piękną księgą". Zwrócił uwagę na wyjątkową wymowę zawartego tam tekstu o cmentarzu włoskich żołnierzy w Białej Podlaskiej. Jak zaznaczył, o ten cmentarz zawsze dbali spontanicznie mieszkańcy miasta. "To symbol więzów między Włochami i Polską" - podkreślił. Włoski dyplomata mówił, że ze swego nowego biura w Rzymie będzie codziennie patrzył na niezwykłą fontannę autorstwa rzeźbiarza Igora Mitoraja, który wiele lat spędził we Włoszech.

Redaktor tomu profesor Miziołek odnotował, że znajduje się tam wyjątkowy esej wybitnego włoskiego historyka sztuki, byłego dyrektora Muzeów Watykańskich profesora Antonio Paolucciego o Mitoraju.

W bogato ilustrowanej księdze jest między innymi tekst wystąpienia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego "Polska, Włochy - dwa bieguny życia pisarza", wygłoszonego podczas uroczystości nadania mu Orła Białego w Instytucie Polskim w Rzymie w 1998 roku.

Historyk Marco Patricelli przedstawia zaś postać Vincenzo Mario Palmieriego jako "włoskiego świadka Katynia", anatomopatologa, który dowiódł, że zbrodni na polskich oficerach w 1940 roku dokonali Sowieci.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL