Zapiski z pobytu na stypendium w Berlinie złożyły się na najnowszą książkę Kazimierza Brakonieckiego, warmińskiego poety, współzałożyciela Borussii. Uroczysta prezentacja książki „Dziennik berliński” odbyła się w środę w stolicy Niemiec. W rozmowie z PAP Brakoniecki zaznaczył, że jest i czuje się przede wszystkim poetą, a dopiero później eseistą.
„Ale czasem są takie momenty w życiu, że trzeba sięgnąć po prozę, czyli bardziej pojemny środek wypowiedzi. Pobyt na stypendium literackim w Berlinie w 2007 roku, moje refleksje związane z tym miejscem, z doświadczanymi tam emocjami wymagały formy prozatorskiej” – powiedział Brakoniecki.
Poeta podczas pobytu w Berlinie pisał dziennik, który ukazuje jego osobisty stosunek do tego miasta.
"Odnosząc się do faszyzmu, komunizmu i antysemityzmu, autor porusza najtrudniejsze problemy XX wieku. Znakomite wykorzystanie formuły dziennika pozwala na subiektywną i nierzadko kontrowersyjną interpretację faktów; sprawia, że nie jest to nudny wykład, ale nasączony autobiograficzną atmosferą wspomnień, analiz oraz idei, zapis o emocjonalnym, dziennikarskim i eseistycznym charakterze" - tak charakteryzuje publikację jej edytor, czyli Wydawnictwo Forma.
Brakoniecki nie kryje, że obraz Berlina, jaki kreśli, jest bardzo osobisty. „Docierają do mnie sygnały od ludzi, że się z moimi ocenami nie zgadzają. Cieszy mnie to, bo każdy ma prawo do interpretacji, poza tym to znak, że ktoś mnie czyta uważnie” – powiedział autor.
Kazimierz Brakoniecki jest najbardziej znanym współczesnym poetą warmińskim, autorem m.in. tomików „Warmiński Budda”, czy „Europa minor”. Brakoniecki jest także współzałożycielem Wspólnoty Kulturowej Borussia, która od 20 lat działa w Olsztynie na rzecz pojednania i dialogu międzykulturowego między Polską, Rosją a Niemcami. Brakoniecki w latach 1991–1997 był redaktorem naczelnym kwartalnika "Borussia". (PAP)
jwo/ abe/