Chopin jest największą polską marką kulturalną - mówił wicepremier Piotr Gliński podczas konferencji poprzedzającej koncerty Seong-Jin Cho i Charlesa Richarda-Hamelina, które odbędą się z okazji 206. rocznicy urodzin wybitnego polskiego pianisty i kompozytora.
Koncerty zdobywców I i II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina 2015 odbędą się 1 i 2 marca w warszawskiej Filharmonii Narodowej.
"Mamy szczęście gościć znowu w Polsce wybitnych artystów, laureatów ostatniego Konkursu Chopinowskiego, na dwóch nadzwyczajnych koncertach - powiedział w poniedziałek w Instytucie Fryderyka Chopina Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. - Chciałbym podziękować organizatorom, instytucjom i osobom, które w Polsce zajmują się opieką nad muzyką, spuścizną i pamięcią o Fryderyku Chopinie. (...) Chopin jest największą polską marką kulturalną - a jego muzyka ma walory uniwersalne, ponadczasowe i jest jednocześnie bardzo polska.
Moim pragnieniem jest - mówił minister Gliński - aby instytucje państwowe wspierały wszystkie inicjatywy, ludzi i ośrodki, które dbają o dziedzictwo Fryderyka Chopina. "Specjalnie chcielibyśmy wzmocnić myślenie o Chopinie, jako o zjawisku ważnym dla kultury wysokiej, które należy jak najbardziej propagować wśród ogółu społeczeństwa, wśród szerokiej publiczności. Chciałbym, aby muzyka Chopina nie była zamykana w enklawach i niszach tematycznych. Chciałbym, aby Konkurs Chopinowski wrócił do I Programu Polskiego Radia i I Programu TVP oraz na pierwsze strony gazet, do najbardziej popularnych polskich mediów, aby jego muzyka była dostępna w obszarze kultury popularnej, a nawet w specjalny sposób propagowana czy wspierana".
Artur Szklener, dyrektor NIFC wspominał o zorganizowanym przez Instytut tournee Seong-Jin Cho m.in. w Londynie, Paryżu Tokio, Szanghaju, Pekinie, Amsterdamie i Brukseli jak te o odbytej w styczniu 2016 r. trasie koncertowej wszystkich laureatów konkursu w Japonii i Koreii Południowej z Towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii narodowej pod dyrekcji Jacka Kaspszyka.
"To było wyczerpujące, ale wspaniałe tournee, za które jesteśmy wdzięczni Instytutowi Fryderyka Chopina" - powiedział obecny na konferencji kanadyjski pianista Charles Richard-Hamelin. - W Seulu jednego dnia graliśmy dwa razy przed południem i wieczorem; za każdym razem przed 2,5- tysięczną publicznością. Emocje były duże". Pianista dodał, że przed Konkursem Chopinowskim nigdy nie występował poza Kanadą, a obecnie, jako laureat ma zaproszenia do 10 krajów na 75 koncertów".
Seong-Jin Cho, zdobywca I miejsca w Konkursie, który jeszcze przed konferencją zdążył odbyć próbę w Filharmonii Narodowej przyznał, że był zdenerwowany, ponieważ wydawało mu się, że wciąż patrzą nań surowi jurorzy. Dodał jednak, że bardzo lubi Salę Koncertową FN i czeka na spotkanie z warszawską publicznością.
Recital koreańskiego pianisty Seong-Jin Cho odbędzie się wieczorem 1 marca.
W programie recitalu Seong-Jin Cho znajda się m.in.: Nokturn c-moll op.48 nr 1,Fantazja f-moll op.49, 4 Mazurki op.33, Polonez As-dur op.53, Ballada F-dur op.38
Koncert Seong-Jin Cho połączony będzie z promocją albumu płytowego zawierającego nagrania występów konkursowych w ramach Błękitnej Serii wydawanej przez NIFC – cyklu portretów najciekawszych osobowości Konkursów Chopinowskich.
Natomiast 2 marca w Sali Filharmonii Narodowej wystąpi Charles Richard-Hamelina, zdobywca II miejsca w Konkursie, który wyróżniony został także Nagrodą Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty.
Charles Richard- Hamelin zagra m.in.: Balladę As-dur op. 47, Poloneza-Fantazję As-dur op. 61, Rondo Es-dur op. 16, Mazurki op. 33 oraz Sonatę h-moll op. 58. Także jego „portret konkursowy” w Błękitnej Serii – informuje IFC - będzie już dostępny na rynku.
„Właściwie odbędą się trzy koncerty – poinformował PAP Instytut Fryderyka Chopina, organizator wydarzenia. - Trzecim będzie recital Tobiasa Kocha, znakomitego niemieckiego pianisty.”
Dokładnie w południe 1 marca 2016 muzyka Chopina zabrzmi na antenie Programu 2 Polskiego Radia, które transmitować będzie bezpośrednio z Żelazowej Woli recital Tobiasa Kocha.
Muzyk ten specjalizuje się w tzw. wykonawstwie historycznym. Zagra na fortepianie Broadwooda z 1853 roku - najnowszym nabytku Instytutu, stanowiącym cenne uzupełnienie kolekcji modeli fortepianów, na których grał Chopin. Instrument ten został po raz pierwszy zaprezentowany właśnie w radiowym recitalu Tobiasa Kocha z miejsca urodzin Chopina, 11 listopada 2015 roku.
W koncercie w Żelazowej Woli wystąpi także polski finalista Konkursu Chopinowskiego Szymon Nehring.
W programie znajdą się m.in. Mazurki.op. 59, Walc a-moll, Walc f-moll op. 70 nr 2 ,Etiuda cis-moll op.25 nr 7., Berceuse Des-dur op.57, które wykona Tobias Koch. A w interpretacji Nehringa publiczność usłyszy: 4 Mazurki op. 33 oraz Etiudę cis-moll op. 25 nr 7.
Marcowe koncerty najlepszych pianistów Konkursu Chopinowskiego są – jak podaje NIFC - jednocześnie swego rodzaju zapowiedzią wielkich wydarzeń artystycznych 12. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa. "Podczas tego festiwalu wystąpi, bowiem aż 14 uczestników Konkursu Chopinowskiego" - zapowiedział w poniedziałek Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny festiwalu "Chopin i jego Europa". (PAP)
abe/ dym/