14 chórów, dziecięcych i dorosłych, z dziewięciu państw weźmie udział w rozpoczynającym się we wtorek w Sopocie Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat. W kurorcie wystąpi ok. pół tysiąca muzyków. To jubileuszowa, dziesiąta edycja tej imprezy.
"Większość z uczestników tegorocznego festiwalu stanowią chóry młodzieżowe i akademickie. Śmiało można powiedzieć, że śpiewanie przez młodych ludzi w Europie jest bardzo modne i popularne. W Polsce jest raczej odwrotnie, panuje przekonanie, że nie jest to ciekawe zajęcie na spędzenie wolnego czasu" - powiedziała PAP dyrektor festiwalu Mundus Cantat Joanna Stankowska.
Na festiwalu Mundus Cantat (z łacińskiego świat śpiewa - PAP) wystąpią: Gaia Philharmonic Choir (Japonia), chór młodzieżowy Jovem Canto Choir (Brazylia), chór dziecięcy Gloria z Żytomierza i młodzieżowy chór Prima Vista z Kirowogradu (Ukraina), zespół wokalny Risbergska Liceum z Orebro i Upplands Vasby Musikklass 9M z Maksty (Szwecja), chór "Orpheus" dziecięcej Szkoły Chóralnej z Jekaterynburga (Rosja) oraz chór mieszany Chóralnego Stowarzyszenia Martinu z Trzyńca (Czechy).
Polskę reprezentować będą: chór mieszany Cantilena z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Supra Vocalis Ensemble z Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Podczas inauguracyjnego koncertu Chór Festiwalowy Sopockiej Szkoły Wyższej Mundus Cantat (organizator imprezy) wraz z Chórem Uniwersytetu Gdańskiego wykona barokowe dzieło Marca-Antoine Charpentiera "Te Deum". Zabrzmi również "Cantate Domino", utwór skomponowany w 2011 r. przez Ko Matsushitę, zadedykowany Japonii zmagającej się ze skutkami tsunami. W koncercie wystąpią także Polska Filharmonia Kameralna z Sopotu oraz tokijski Gaia Philharmonic Choir. Jednym z dyrygentów będzie Matsushita.
Zespoły chóralne tradycyjnie zmierzą się w trzech kategoriach: muzyka sakralna, świecka oraz spirituals, gospel i jazz. Chóry będą występować głównie w sopockich kościołach. Część towarzyszących koncertów odbędzie się także w Gdańsku oraz poza Trójmiastem.
Prezentacje będzie oceniać sześcioosobowe jury, w którym pod przewodnictwem prof. Marcina Tomczaka z Akademii Muzycznej w Gdańsku zasiądą m.in. prof. Andrea Angelini (Włochy), prof. Milan Kolena (Słowacja) oraz światowej sławy dyrygent Jae Joon Lee (Korea Południowa).
Najlepszy chór Mundus Cantat otrzyma nagrodę Grand Prix w postaci statuetki "Sopockiej Mewy".
Ponadto na festiwalu wystąpią gościnnie cztery zespoły: Xcor z Wenezueli, Tuna z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Kordobie w Hiszpanii, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego oraz chór Camerata Santa Cecilia z Kolbud k. Gdańska.
Wenezuelscy śpiewacy wykonują muzykę w stylu vocal play - głos w tym przypadku wykorzystywany jest nie tylko do śpiewu, ale także do imitacji instrumentów muzycznych takich jak perkusja, gitara basowa, czy instrumenty klawiszowe. Repertuar artystów z Ameryki Południowej jest bardzo bogaty: od popu, rocka i reggae, aż po utwory w rytmie bolero i salsy.
"Męski chór z Kordoby natomiast uprawia niespotykany w świecie gatunek - śpiewają bowiem wyłącznie serenady, czyli piosenki o miłości. Co jest też dla nich charakterystyczne wykonują te pieśni przy akompaniamencie gitar. Muzyka ta sięga XIII wieku, stąd też chórzyści są ubrani w płaszcze stylizowane na tę epokę. Ja to nazywam andaluzyjską odmianą meksykańskich mariachi" - powiedziała Stankowska.
Festiwal Mundus Cantat wraz z towarzyszącymi mu warsztatami chóralnymi potrwa do 26 maja. (PAP)
rop/ abe/