Kultura i sztuka po 1989 roku

09.04.2018

10. Spotkania z Kulturą Żydowską "Ślad" od 18 kwietnia w Radomiu

Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad” Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”

Promocja albumu o historii radomskich Żydów, pokazy filmowe oraz panel dyskusyjny poświęcony nowelizacji ustawy IPN, odbędą się w ramach 10. Spotkań z Kulturą Żydowską "Ślad", które rozpoczną się 18 kwietnia w Radomiu.

Radomski "Ślad" otworzy przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Książę i dybuk" w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Obraz poświęcony jest Michałowi Waszyńskiemu, twórcy przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżyserem ekranizacja „Dybuka” Szymona An-skiego w wersji jidysz, a także producentem wielu hollywoodzkich przebojów.

W ramach "Śladu" odbędzie się też promocja albumu o historii radomskich Żydów "Beit Radom". "W wydawnictwie udało nam się zgromadzić zarówno materiały ikonograficzne poświęcone historii radomskich Żydów, jak i ciekawe historie opowiedziane nam podczas poprzednich edycji +Śladu+ przez ocalałych z Holokaustu radomian lub ich potomków" - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej kierownik działu dziedzictwa kulturowego Ośrodka Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska Marcin Kępa.

Ważnym wydarzeniem Spotkań z Kulturą Żydowską ma być panel dyskusyjny poświęcony nowelizacji ustawy o IPN, która wywołała krytykę m.in. Izraela i USA. "Organizujemy spotkanie na wniosek naszych izraelsko-żydowsko-amerykańskich partnerów. Robimy to, by otwarcie i bez uprzedzeń postarać się porozmawiać o tym, co boli jedną i drugą stroną" - zaznaczył Jakub Mitek z radomskiej Resursy.

Udział w panelu wezmą m.in. Hilda Chazanowitz i Sharon Grossfeld, mieszkające obecnie w USA córki radomskich Żydów ocalonych z Holokaustu. W spotkaniu uczestniczyć będą także dr Idit Gil z Otwartego Uniwersytetu Izraela oraz b. wicepremier Włodzimierz Cimoszewicz. "Zaproszenia do wzięcia udziału w panelu skierowaliśmy też do Instytutu Pamięci Narodowej, kancelarii Senatu RP oraz polityków PiS" - dodał Mitek.

Dzięki współpracy Resursy Obywatelskiej ze Stowarzyszeniem "Żydowskie Motywy" w ramach "Śladu" odbędą się także projekcje filmów poświęconych problematyce żydowskiej. Zaplanowano też spektakl oparty na humorze żydowskim, koncert melodii żydowskich oraz degustację tradycyjnych potraw kuchni żydowskiej. "Śladowi" towarzyszyć będzie wystawa prac radomskiego artysty Tadeusza Hajnrycha (1931-2013).

10. Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad” potrwają od 18 do 22 kwietnia. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL