11 przedstawień z USA, Niemiec, Bułgarii, Danii, Hiszpanii, Węgier, Rosji i Polski można będzie obejrzeć na rozpoczynającym się w sobotę wieczorem w Gdańsku 18. Festiwalu Szekspirowskim. Festiwal po raz pierwszy odbędzie się w nowym Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
Tegoroczny program festiwalu, podobnie jak w latach poprzednich, składa się z Nurtu głównego oraz Nurtu Szekspir OFF. Spektaklom i koncertom towarzyszyć będą warsztaty i spotkania z artystami w ramach EDU-Akcji. Tegoroczny festiwal w dużym stopniu jest dedykowany „Hamletowi", najgłośniejszej, najszerzej analizowanej i dyskutowanej sztuce Szekspirowskiej.
Dyrektor artystyczny festiwalu prof. Jerzy Limon powiedział w piątek dziennikarzom, że tegoroczny festiwal "to bardzo dobre przedstawienia, bardzo różnorodne stylistycznie". Wyjaśnił, że zaprezentowane zostaną spektakle, począwszy od klasycznego przedstawienia Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach "Poskromienie złośnicy", po bardzo niekonwencjonalną interpretacje Szekspira amerykańskiego teatru w nurcie hiphopowym.
Festiwal zainauguruje "Hamlet" w realizacji bułgarskiego reżysera Javora Gardeva, wyprodukowany w Teatrze Narodowym w Sofii. Spektakl miał swoją premierę 30 października 2012 roku.
Będzie można również zobaczyć "Hamleta" w wykonaniu zespołu Companyia Pelmanec z Hiszpanii oraz wyprodukowanego w niemieckim Schauspielhaus Bochum w reżyserii Jana Klaty. Premiera spektaklu odbyła się 9 marca 2013 roku. „Hamlet” to pierwsza sztuka, po którą Klata sięgnął dwukrotnie. Jego pierwszy „Hamlet" („H.”) swoją premierę miał w 2004 roku i został wystawiony przez Teatr Wybrzeże w jednej z hal dawnej Stoczni Gdańskiej. „Hamlet” z Bochum w wyjątkowy sposób koresponduje z pierwszą inscenizacją reżysera – gdański Hamlet, Marcin Czarnik, gra tu podwójną rolę - Ducha Ojca oraz Fortynbrasa. W spektaklu pojawia się też wiele cytatów z gdańskiej realizacji.
W Gdańsku wystąpi też The Q Brothers, czołowy reinterpretator Szekspira w nurcie hiphopowym z przedstawieniem "Othello: The Remix". Prof. Limon liczy, że ten spektakl zainteresuje zwłaszcza ludzi młodych. "Jest to Szekspir przełożony na chicagowski język rapu; zrobiony mądrze, z wysoką klasą i werwą" - tłumaczy.
Zaznaczył, że po raz pierwszy w historii wydarzenia, wystąpią dwa narodowe teatry, z Bułgarii i Węgier. Teatr Narodowy z Budapesztu przedstawi "Jak wam się podoba" w reżyserii Silviu Purcarete.
Dyrektor artystyczny prof. Jerzy Limon mowił, że tegoroczny festiwal "to bardzo dobre przedstawienia, bardzo różnorodne stylistycznie" - zaprezentowane zostaną spektakle, począwszy od klasycznego przedstawienia Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach "Poskromienie złośnicy", po bardzo niekonwencjonalną interpretacje Szekspira amerykańskiego teatru w nurcie hiphopowym.
"To be authentic, or not to be" - to tytuł performansu muzyczno-teatralnego w wykonaniu kontrabasisty i kompozytora Ola Wielickiego oraz aktora i reżysera Andrzeja Seweryna. Będzie to premiera przedstawienia. Główną oś sceny, a także rodzaj środowiska wizualno-dźwiękowego spektaklu stworzy instalacja Kontrabas Wodny. Podstawą brzmienia zaprojektowanej przez Walickiego rzeźby-instrumentu jest stalowa, płaska misa, zastępująca drewniane pudło rezonansowe. Wydobywane ze strun instrumentu wibracje tworzą fale na powierzchni lustra wody.
Podczas Festiwalu tradycyjnie zaprezentuje się również zdobywca nagrody Złotego Yoricka w 21. Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira i utworów inspirowanych dramatami Szekspira w sezonie artystycznym 2013/2014. Nagrodę otrzymał Teatr im. Żeromskiego w Kielcach za spektakl „Poskromienie złośnicy” w reżyserii Katarzyny Deszcz i ze scenografią Andrzeja Sadowskiego.
W programie dziewięciodniowego festiwalu znalazł się także trójmiejski spektakl Bałtyckiego Teatru Tańca, "Sen Nocy Letniej" w choreografii Izadory Weiss.
Większość spektakli będzie prezentowana w nowej siedzibie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz w Operze Bałtyckiej i Teatrze Wybrzeże.
W trakcie festiwalu zaplanowano także kolejną odsłonę nurtu SzekspirOFF, prezentującą niezależne przedsięwzięcia artystyczne odwołujące się do dorobku Szekspira. Będą to spektakle i filmy konfrontujące dokonania uznanych artystów z eksperymentami twórców początkujących.
Tegoroczny, późniejszy termin organizacji festiwalu wynika z terminu oddania do użytku budynku Gdańskiego Teatru szekspirowskiego. Kolejny, 19. Festiwal odbędzie się tradycyjnie w okresie wakacyjnym.
18. Festiwal Szekspirowski zakończy się 5 października. (PAP)
bls/ dym/