13 alternatywnych spektakli z Armenii, Wielkiej Brytanii, Włoch, USA, Indii i Polski zostanie pokazanych w nurcie SzekspirOFF na 23. Festiwalu Szekspirowskim, który odbędzie się w dniach 26 lipca – 4 sierpnia w Gdańsku.
O doborze przedstawień, które zostaną zaprezentowane w nurcie SzekspirOFF gdańskiej imprezy poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim będącym organizatorem festiwalu.
Kierownik artystyczny SzekspirOFF Krzysztof Grabowski wyjaśnił, że w zestawie znajdzie się 13 spektakli, które zostały wybrane spośród kilkudziesięciu zgłoszeń. „Jeżeli chodzi o patrzenie na Szekspira przez twórców, zauważyłem, że w tym roku przeważa w off-ie kompilacja tekstu” – powiedział Grabowski dodając, że twórcy danych przedstawień często „sięgali do tekstów z czterech, pięciu, sześciu sztuk Szekspira” i łączyli je „w jedną sensowną wypowiedź”.
W zestawie znalazły się m.in. „The Clown” na podstawie „Króla Leara”, który to spektakl wykona GalfHar ARt z Armenii, „Juliusz Cezar” przygotowany przez Royal Academy of Dramatic Art z Wielkiej Brytanii oraz „Shakespeare Shake” chińskiego Shanghai International Study University.
Zaprezentowane zostaną też: „Burza” Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu, „Duchy Szekspira” (na podstawie „Juliusza Cezara”, „Makbeta”, „Hamleta”, „Otella”, „Romea i Julii” i „Dwóch Panów z Werony”) w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, „Ecce Homo” (na podstawie „Makbeta”, „Króla Leara”, „Juliusza Cezara” oraz „Faustusa” Ch. Marlowe’a) w wykonaniu Teatru Bakałarz, „RYSZ\\\ARD” (na podstawie „Ryszarda III”) w wykonaniu Teatru R3 oraz „Mała premiera – Hamlet” w wykonaniu Teatru Polskiego w Poznaniu i uczniów Szkoły Podstawowej nr 83 z tego samego miasta.
Przedstawiając ostatni z wymienionych spektakli, Grabowski zaznaczył, że będzie to pierwszy w historii gdańskiego festiwalu teatr dziecięcy. „W tym spektaklu występuje, oprócz dzieci ze szkoły podstawowej, również dwójka zawodowych aktorów” – dodał, że projekt teatralny z udziałem dzieci powstawał w poznańskim Teatru Polskiego przy okazji pracy nad spektaklem Mai Kleczewskiej. Wyjaśnił, że dzieci, zapoznając się z realizacją spektaklu w wykonaniu zawodowców, z towarzyszeniem dwójki z nich pracowały nad własnym przedstawieniem.
„Mamy też propozycję koprodukcji Stanów Zjednoczonych z Polską, spektakl zaprezentuje Hubert Michalak. Będzie on prezentowany po polsku i po angielsku dla jednego widza. Spektakl trwa 4 minuty, zaprezentujemy go prawdopodobnie 96 razy” – powiedział Grabowski dodając, że przedstawienie powstało przy współpracy Michalak i Tricklock Company, nosi tytuł „Najkrótszy Szekspir na świecie”, a powstało na podstawie „Jak wam się podoba”.
Spektakle w konkursie w nurcie SzekspirOFF oceniać będzie 3-osobowe jury w składzie: Ewelina Marciniak, Paweł Łysak i Paweł Szkotak.
W trakcie Festiwalu Szekspirowskiego, w ramach finału Konkursu o Złotego Yoricka, prezentowane będą również najnowsze polskie adaptacje sztuk Szekspira. Doboru trzech przedstawień (wybranych spośród kilkunastu), które znalazły się w finale i zostaną pokazane w czasie festiwalu, dokonał Łukasz Drewniak.
Na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował on, że będą to: „Hamlet” w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Poznaniu, „Wieczór Trzech Króli” w reżyserii Łukasza Kosa z Teatru Osterwy w Lublinie oraz „Kupiec wenecki” w reżyserii Szymona Kaczmarka z Nowego Teatru w Słupsku.
„Myślę że są to najważniejsze trzy wypowiedzi szekspirowskie” – powiedział Drewniak.
Jury w konkursie o Złotego Yoricka stworzą: Jacek Kopciński, Dorota Buchwald oraz Roman Pawłowski.
Festiwal Szekspirowski zainauguruje polska adaptacja "Jak wam się podoba" w reżyserii Krystyny Jandy, zrealizowana przez Teatr Wybrzeże w Gdańsku, której premiera będzie miała miejsce na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na miesiąc przed festiwalem 28 czerwca.
W nurcie głównym Festiwalu Szekspirowskiego 2019 zostaną pokazane także: "Lady Makbet" - imPerfect Dancers (Włochy), "Romea i Julię" - Yerevan State Chamber Theatre (Armenia), "Tytusa Andronikusa" - Teatu Młodych z Zagrzebia (Chorwacja), "Rzym" - na podstawie "Koriolana", "Juliusza Cezara" oraz "Antoniusza i Kleopatry" Szekspira - Deutsches Theater z Berlina (Niemcy) oraz "Uncle Maroye Re-Examined" - koprodukcję House of Marin Drzić, Marin Drzić Theatre i Midsummer Scene (Chorwacja/Wielka Brytania).
Goście imprezy zobaczą też spektakle oparte o sztukach autorstwa dramaturgów współczesnych Szekspirowi oraz współczesnych tekstach inspirowanych sztukami Szekspira. W tym zestawie znajdą się "Rycerz Ognistego Pieprzu" w wykonaniu Cheek by Jowl i the Moscow Pushkin Drama Theatre (Wielka Brytania/Rosja - przedstawienie będzie grane w języku rosyjskim) oraz spektakl "Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją" z udziałem zespołu The Tiger Lillies to dzieło Arad Chamber Theatre (Węgry/Rumunia/Wielka Brytania).
Integralną częścią festiwalu będzie też Letnia Akademia Szekspirowska tj. warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria.(PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ agz/