Kultura i sztuka po 1989 roku

12.06.2019

14 gitarzystów w konkursie pamięci Jarosława Śmietany

14 gitarzystów, w tym trzech Polaków, zostało zakwalifikowanych do półfinałowych przesłuchań organizowanego po raz trzeci Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarosława Śmietany w Krakowie - poinformowali w środę organizatorzy. Zwycięzcę poznamy 29 czerwca.

Do konkursu zgłosiło się 39 gitarzystów z 20 krajów. Do przesłuchań konkursowych zakwalifikowanych zostało 14. Jedenastu muzyków potwierdziło już przyjazd do Polski, udział trzech z nich nie jest jeszcze pewny.

Otwarte dla publiczności przesłuchania będą się odbywać od 26 do 28 czerwca w Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia przy ul. Basztowej 9 w Krakowie. W pierwszym dniu wystąpią: Emmet Sher (USA), Quentin Angus (USA), Piotr Scholz (Polska), Sebastian Boehlen (Niemcy) i Hyunwoo Lee (Holandia). W drugim dniu przesłuchań zagrają: Benjamin Lopez (Francja), Silvan Joray (Szwajcaria), Mateusz Szczypka (Polska), David Rourke (Kanada) i Jakub Mizeracki (Polska).

Gitarzystów będzie też można usłyszeć po każdym dniu przesłuchań podczas jam sessions w Piwnicy pod Baranami. Uczestników konkursu oceni międzynarodowe jury pod przewodnictwem dyrektora konkursu Witolda Wnuka, w którym zasiądą: wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, znany ze współpracy z Milesem Davisem Mike Stern, pochodzący z Nowego Jorku Peter Bernstein, gitarzysta Marek Napiórkowski oraz pedagog Akademii Muzycznej w Katowicach Karol Ferfecki.

Pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski podkreślił, że Kraków ma ogromne, ciągle żywe tradycje jazzowe oraz wierną jazzową publiczność.

"Jarek Śmietana był najwybitniejszym gitarzystą w historii polskiego jazzu, charyzmatycznym liderem, osobą, której muzyczne i życiowe wybory są postawami, które chcemy promować. Miał niesłychaną siłę przebicia, której dziś może brakuje niektórym młodym muzykom, a jednocześnie miał dar nawiązywania kontaktu z publicznością, umiejętność wciągnięcia słuchaczy w interakcję" – mówił w środę podczas konferencji prasowej Witold Wnuk podkreślił Wnuk. "Wśród gitarzystów zakwalifikowanych do tegorocznego konkursu są uznani i wybitni muzycy, którzy mają już dorobek" - dodał.

Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne o łącznej wartości 40 tys. zł. Zwycięzca konkursu otrzyma 20 tys. zł. Nagrodę specjalną przyzna rodzina patrona - Anna i Alicja Śmietana. Laureaci konkursu wystąpią 29 czerwca o g. 20.00 na koncercie galowym w Sali Akademii Sztuk Teatralnych.

Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarosława Śmietany odbywa się w Krakowie co dwa lata na przemian z konkursem dedykowany pamięci wybitnego skrzypka jazzowego Zbigniewa Seiferta. Zwycięzcą konkursu w 2015 r. był polski gitarzysta Szymon Mika, a w 2017 r. Gabriel Niedziela.

Organizatorami konkursu są: Fundacja My Polish Heart we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Seiferta oraz Letnim Festiwalem Jazzowym w Piwnicy pod Baranami. To hołd dla zmarłego w 2013 r. po ciężkiej chorobie wybitnego gitarzysty jazzowego Jarosława Śmietany. Konkurs wspiera gmina Kraków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, STOART, ZAIKS oraz Instytut Muzyki i Tańca.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL