31 spektakli zostanie wystawionych na krakowskich scenach podczas 15. festiwalu Boska Komedia. Wydarzenie przebiegające w tym roku pod hasłem „polskie tabu” rozpocznie się w drugim tygodniu grudnia, w środę w południe ruszy sprzedaż biletów.
"Spektakle, jakie pokażemy w trakcie festiwalu, wytrącą widzów ze strefy komfortu" - mówi dyrektor Boskiej Komedii Bartosz Szydłowski, zapowiadając, że przedstawienia "koncentrują się na katolicyzmie i kulcie Jana Pawła II, stosunkach polsko-żydowskich, przyjmowaniu i wypędzaniu uchodźców, krachu wspólnej utopii".
W sumie na krakowskich scenach wystawionych zostanie 31 przedstawień, w tym 9 w sekcji konkursowej INFERNO, 10 w sekcji PARADISO, 10 w PURGATORIO oraz 2 spektakle stworzone przez twórczynie z Ukrainy.
W ramach pierwszej sekcji, konkursowej, na festiwalu pojawią się takie przedstawienia, jak "Śmierć Jana Pawła II" w reżyserii Jakuba Skrzywanka, "Alte Hajm/ Stary dom" Marcina Wierzchowskiego, "Odlot" Anny Augustynowicz, "Dziady" Mai Kleczewskiej, "Imagine" Krystiana Lupy, "Cudzoziemka" Katarzyny Minkowskiej, "Łatwe rzeczy" Anny Karasińskiej, "Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce" Michała Telegi oraz "NaXuj. Rzecz o prezydencie Zelenskim" Piotra Siekluckiego.
W sekcji PARADISO znajdzie się m.in. spektakl w reżyserii Zofii Gustowskiej "Własny pokój", który powstał wspólnymi siłami Akademii Sztuk Teatralnych oraz Teatru Łaźnia Nowa. Będą także "Narodziny wrogości" Wiktora Bagińskiego, spektakl w reżyserii Jana Jelińskiego "Ludwig" z Teatru im. Żeromskiego z Kielc i Nowego Teatru w Warszawie oraz projekt "Dom 1" Piotra Fronia i Marka Idzikowskiego, także z Nowego Teatru. W nurcie PARADISO zaprezentowane zostaną też dwa dyplomy z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie: "Next level" w reżyserii Marcina Libera i "Inferno" Wery Makowskx.
Tegoroczna sekcja młodych reżyserów powstała we współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie. W jej ramach wystawione zostaną etiudy studentek reżyserii, odbędzie się też debata dotycząca edukacji artystycznej.
Wydarzeniami sekcji PURGATORIO będą m.in. dwa przedstawienia zrealizowane przez polskich twórców za granicą. To wyprodukowane przez Frascati Producties w Amsterdamie "Commune" w reżyserii Marii Magdaleny Kozłowskiej oraz projekt teatralny "Rohtko" Łukasza Twarkowskiego z Dailies Teatris w Rydze - koprodukcja z Teatrem Kochanowskiego w Opolu. Spektakl "Rohtko" pokazywany będzie w Opolu, a widzowie dowiezieni zostaną autokarami.
Jak każdego roku zobaczyć będzie można produkcje teatrów krakowskich: "Art of Living" w reżyserii Katarzyny Kalwat, "Baśń o wężowym sercu" Beniamina Bukowskiego z Narodowego Starego Teatru, "Bezmatek" w reżyserii Marcina Libera z Teatru Ludowego i "Arcadię" z Teatru KTO w reżyserii Jerzego Zonia oraz przedpremierowy pokaz spektaklu "Act of Killing" w reżyserii Jana Klaty z Teatru im. Słowackiego.
"Festiwal Boska Komedia to ważne wydarzenie dla polskiego teatru, dlatego poza pokazem spektakli stara się także zajmować aktualnymi zjawiskami, a takim jest niewątpliwie debata na temat przemocy w instytucjach teatru. W czasie tegorocznego festiwalu odbędzie się kontynuacja zainicjowanego rok tematu +Tabu przemocy+, którego kuratorką jest Olga Brzezińska" - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.
15. festiwal Boska Komedia odbędzie się w Krakowie w dniach 7-16 grudnia.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ aszw/