XV. edycja Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego odbywać się będzie od 8 do 23 października w Poznaniu. Tegoroczny konkurs otworzy występ Soyoung Yoon, zwyciężczyni poprzedniej odsłony muzycznej rywalizacji.
Tegoroczny konkurs otworzy 8 października koncert Soyoung Yoon, zwyciężczyni poprzedniej edycji. Południowokoreańska pianistka zagra w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza z udziałem Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.
"Martwię się tylko o jedną rzecz - o to, kto znajdzie się w szóstce finalistów. Ciągle pod sercem zadrą jest, że pięć lat temu, po raz pierwszy, nie było wśród nich Polaka. Ale niestety, nie jest to moja rola" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor konkursu Andrzej Wituski. "Polska grupa raz na pięć lat przechodzi znakomity egzamin. Do przesłuchań zgłosiło się 80 skrzypaczek i skrzypków. 10 jest w konkursie" - dodał.
W tym roku laureatów wyłoni jury w składzie: Krzysztof Penderecki (honorowy przewodniczący), Maxim Vengerov (przewodniczący), Alena Baeva, Zakhar Bron, Bartosz Bryła, Ilya Gringolts, Robert Kabara, Dong-Suk Kang, Konstanty Andrzej Kulka, Marios Papadopoulos, Mayumi Seiler, Kyoko Takezawa, Akiko Tatsumi, Vera Tsu, Peter Zazofsky. Łączna pula nagród wynosi 100 tys. euro. O podziale zadecyduje jury.
"Będąc w Gdańsku zapytałem Vengerova czym kieruje się podczas kwalifikacji. Odpowiedział, że są dojrzali; są tacy, którym niedaleko jest do tego stopnia zaawansowania; jest też trzecia grupa - talenty, którym trzeba dać +kopa+, sprawić, by uwierzyli w swoje siły, ponieważ mają potencjał" - podkreślił Wituski.
W konkursie udział weźmie 48 młodych muzyków, w tym 10 reprezentantów Polski (Maciej Burdzy, Weronika Dziadek, Celina Kotz, Robert Łaguniak, Anna Malesza, Amelia Maszońska, Jan Mazur, Anna Orlik, Maja Syrnicka, Maria Włoszczowska), a także reprezentanci Ukrainy, Kanady, Kazachstanu, Niemiec, Korei, Francji, Rosji, Nowej Zelandii, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Chin, Azerbejdżanu, Izraela, Gruzji, Tajwanu i Szwajcarii.
W konkursie udział weźmie 48 młodych muzyków, w tym 10 reprezentantów Polski. Do przesłuchań preselekcyjnych, których celem jest wyłonienie uczestników XV edycji konkursu, zgłosiło się ponad 250 młodych skrzypaczek i skrzypków, reprezentujących 40 krajów. Jak podkreślili organizatorzy imprezy, to rekordowa ilość zgłoszeń w historii konkursu.
Do przesłuchań preselekcyjnych, których celem jest wyłonienie uczestników XV edycji konkursu, zgłosiło się ponad 250 młodych skrzypaczek i skrzypków, reprezentujących 40 krajów. Jak podkreślili organizatorzy imprezy, to rekordowa ilość zgłoszeń w historii konkursu. Preselekcje odbyły się w Toronto, Interlaken, Gdańsku i Tokio. Kandydaci, przesłuchiwani osobiście przez Maxima Vengerova, wykonywali kompozycje Mendelssohna-Bartholdy, Bramhsa, Wieniawskiego i Paganiniego.
Koncepcję programową XV Konkursu im. Wieniawskiego opracował Vengerov, przewodniczący jury, rosyjski skrzypek i dyrygent. Dwa pierwsze etapy (9-12 oraz 13-15 października) wypełnią wirtuozowskie kompozycje na skrzypce solo oraz na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu (wśród nich utwory patrona konkursu); w trzecim etapie (16-18 października) młodzi artyści zagrają przy akompaniamencie orkiestry kameralnej, w czwartym - finałowym - odbywającym się w dniach 22-23 października, wybrane przez uczestników koncerty skrzypcowe (w tym obowiązkowo jeden z koncertów Wieniawskiego) zabrzmią z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.
W przesłuchaniach III etapu artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus; w IV uczestnicy zagrają z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. Gala i Koncert Laureatów zaplanowano na 23 października; dwa dni później Koncert Laureatów zostanie powtórzony w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
Zaplanowano także wydarzenia towarzyszące konkursowi: 16 października w Starym Browarze odbędzie się "maraton skrzypcowy" pod hasłem "Zagraj na Wieniawskim!". Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy potrafią grać na skrzypcach i chcą pochwalić się tą umiejętnością przed szerszą publicznością. Na placu Adama Mickiewicza otwarta zostanie wystawa plenerowa "Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego 1935-2016". Zaprezentowane zostaną fotografie z obrad jury, zdjęcia laureatów, uczestników, znamienitych gości. Przedstawiona zostanie historia muzycznej rywalizacji, specjalne miejsce poświęcone będzie jej patronowi.
Tegoroczny konkurs transmitowany będzie na antenie Programu II Polskiego Radia; słuchacze będą mogli śledzić przesłuchania II-IV etapu. TVP Kultura pokaże oba koncerty i wszystkie przesłuchania. Cały konkurs będzie transmitowany także na stronie konkursu, pod adresem www.wieniawski-competition.com.
XV. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbywa ssię pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. (PAP)
pj/ agz/