Kultura i sztuka po 1989 roku

27.04.2019

15. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat w Sopocie

Chóry dorosłe, akademickie i młodzieżowe z pięciu krajów wezmą udział w rozpoczynającym się sobotę w Sopocie Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat. W kurorcie wystąpi ok. 450 muzyków. Festiwal organizowany jest po raz piętnasty.

Część konkursowa Mundus Cantat (z łacińskiego świat śpiewa - PAP) odbędzie się w dniach 22-25 maja i w niej zaprezentuje się dziewięć chórów: dwa z Litwy, po jednym z Białorusi i Gruzji, a pozostałe zespoły chóralne będą pochodzić z Polski.

Pierwsze koncerty, pozakonkursowe, zapowiadające festiwal Mundus Cantat, zaplanowano już na 27, 28 i 30 kwietnia.

"Jestem bardzo dumna, że na festiwalu obecny będzie Paul Phenix w roli jurora, ale także i gościa zaproszonego do udziału w koncercie. To on w występie solowym zainauguruje 22 maja festiwal. To postać już legendarna, był członkiem chóru King's Singers. Na pewno rozsławił na świecie ten londyński zespół śpiewając w nim tenorowe solówki. Założył organizację Purple Voices, która prowadzi obecnie działalność treningową dla chórów i śpiewaków na całym świecie" - powiedziała PAP dyrektor festiwalu Mundus Cantat, Joanna Stankowska.

Podkreśliła, że Phenix w roli solisty jako tenor wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Zespoły chóralne tradycyjnie zmierzą się w trzech kategoriach: muzyka sakralna, świecka oraz spirituals, gospel i jazz. Festiwalowe koncerty odbywać się będą głównie w sopockich kościołach.

Najlepszy chór festiwalu Mundus Cantat otrzyma nagrodę Grand Prix w wysokości czterech tysięcy złotych, ufundowaną przez marszałka województwa pomorskiego oraz statuetkę "Sopockiej Mewy".

Część pozakonkursową festiwalu chóralnego Mundus Cantat zainauguruje w sobotę po południu w sali Sopoteki mieszany chór Chant’anjou z miasta Angers (Francja), wykonując piosenki francuskie.

Dzień później, w niedzielę 28 kwietnia, w kościele św. Jerzego w Sopocie z ramienia organizatora imprezy wystąpi Chór Festiwalowy Sopockiej Szkoły Wyższej Mundus Cantat, założony w 2009 r. przez Joannę Stankowską.

"W koncercie pt. +Smak życia+ chór zaprezentuje program a’cappella. Nie zabraknie muzyki latynoamerykańskiej, piosenek z repertuaru Kabaretu Starszych Panów oraz muzyki współczesnych, polskich kompozytorów. Ponadto, chór w hołdzie Krzysztofowi Komedzie, w 50. rocznicę jego śmierci, zaśpiewa utwory kompozytora w aranżacjach na chór, akordeon, saksofon i kontrabas, autorstwa prof. Beaty Wróblewskiej, dyrygentki zespołu. W tej części koncertu z chórem wystąpią trójmiejscy muzycy: Cezary Paciorek (piano, akordeon), Adam Żuchowski (kontrabas) oraz pochodzący z Kolumbii Juan Felipe Alvarado (saksofon)" - poinformowała Stankowska.

We wtorek 30 kwietnia w Kościele Chrystusowym w Sopocie publiczności zaprezentuje się Chór Gospel Lindakirkja z Islandii.

Islandzka grupa specjalizuje się w wykonaniu pieśni religijnych ze wszystkich gatunków – od starych amerykańskich hymnów, poprzez pop i soul, po dobrze znaną muzykę współczesnych kompozytorów i śpiewaków gospel, takich jak Andrea Crouch i Kirk Franklin. W repertuarze zespołu znajdują się również własne kompozycje napisane przez członków zespołu. Od 2015 r. chór Lindakirkja znajduje się obsadzie musicalu Jesus Christ Superstar wystawianego w Harpa Reykjavík Concert Hall.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ pch/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL