Kultura i sztuka po 1989 roku

22.07.2019

2 sierpnia w Gliwicach rozpocznie się festiwal Jazz w Ruinach

Źródło: Jazz w Ruinach Źródło: Jazz w Ruinach

Koncerty młodych wykonawców jazzu, wystawa grafik i plakatów z całego świata oraz muzyczne warsztaty złożą się na tegoroczny festiwal Jazz w Ruinach, który rozpocznie się 2 sierpnia. Impreza już po raz piętnasty odbędzie się w Gliwicach (Śląskie).

Podczas Jazzu w Ruinach publiczność poznaje nowe zjawiska w muzyce i sztukach wizualnych. Jak podali w poniedziałek organizatorzy, "festiwalowe serce w tym roku będzie biło w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych" (GZUT).

W hali GZUT-u przy ul. Wincentego Pola wystąpią wschodzące gwiazdy szeroko pojętej muzyki jazzowej. Oprócz koncertów, które są głównym punktem festiwalowego programu, zaprezentowane zostaną także grafiki i plakaty młodych plastyków z całego świata. W tym roku motywem przewodnim prac jest zdanie: "Jazz is a man’s thing".

Festiwal rozpocznie się 2 sierpnia koncertem zespołu jazzowego Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach pod kierownictwem Jarosława Spałka. Tego samego wieczoru we wnętrzu hali otwarta zostanie wystawa plastyczna i rozpocznie się seria koncertów dla miłośników improwizowanych dźwięków.

Koncerty zaplanowano na 2, 3, 9 i 10 sierpnia. Każdego wieczoru odbędą się dwa występy. Wśród zaproszonych artystów są przede wszystkim młodzi wykonawcy, ale nie tylko. Do udziału w tegorocznym festiwalu zaproszono m.in. – Aga Derlak Trio, Tomasz Chyła Quintet i grupę Backspace [augmented]. W Gliwicach zagrają także m.in. Month of Sundays z Austrii oraz Klara Cloud & The Vultures.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie kultura.gliwice.eu. Na wszystkie wydarzenia Jazzu w Ruinach wstęp jest wolny. Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club przy finansowym wsparciu samorządu Gliwic.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL