Wydarzenia artystyczne zrealizowane na 27 wrocławskich mostach w ciągu jednego dnia - to pierwsze duże przedsięwzięcie wpisujące się w program artystyczny Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) 2016 r. Finał projektu „Mosty” odbędzie się 20 czerwca.
Jak powiedział w środę podczas konferencji prasowej dyrektor Biura ESK 2016 (instytucja odpowiedzialna za przygotowania Wrocławia do objęcia tytułu ESK) Krzysztof Maj, finał projektu „Mosty” jest zapowiedzią wydarzeń artystycznych, które odbędą się w stolicy Dolnego Śląska w 2016 r. Cały program wydarzeń związanych z pełnieniem przez Wrocław tytułu ESK zostanie ogłoszony 19 czerwca. Prezentację programu ma uświetnić koncert włoskiego tenora Andrea Bocellego.
W ramach projektu „Mosty” na 27 przeprawach zostaną zaaranżowane wydarzenia artystyczne, w tym koncerty, przedstawienia performance czy słuchowiska teatralne. Twórcami tych przedsięwzięć są przede wszystkim młodzi mieszkańcy miasta, którym pomagają profesjonalni artyści.
Brytyjski reżyser Chris Baldwin, który przygotowuje program ESK w zakresie sztuki performance, podkreślił, że projektu „Mosty” to próba opowiedzenia historii Wrocławia jego mieszkańcom i całej Europie. „To miasto, którego historia jest pełna traumatycznych wydarzeń, po tej traumie przychodziła odbudowa i nadzieja. Symbolem tego jest most” - mówił Baldwin.
Podkreślił, że ideą projektu jest również próba obudzenia kreatywności młodych ludzi. „W efekcie powstał dialog o historii tego miast, którego rezultat jest niesamowity” - mówił Baldwin.
W projekcie wzięło udział około dwóch tys. osób. Wydarzenie zapoczątkuje w piątek 19 czerwca projekty zatytułowany „Tonący książki się chwyta” realizowany na Moście Uniwersyteckim. Jego pomysłodawcy chcą wybudować na moście z książek ogromny wał przeciwpowodziowy. „Chcemy w ten sposób opowiedzieć historię związaną z powodzią z roku 1997, kiedy to mieszkańcy miasta ratowali zbiory Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego” - mówiła jedna z autorek tego projektu, Joanna Grzelczyk.
Z kolei na Wyspie Piaskowej kolekty StreetCollodionArt zrealizuje przedsięwzięcie zatytułowane „Wszyscy na most. Portret generacji”. Członkowie kolektywu chcą na Wyspie Piaskowej ustawić ciemnię, która będzie jednocześnie aparatem fotograficznym z ogromnym obiektywem. Chcą oni wykonać zdjęcia w dużym formacje dziesięciu rodzinom wielopokoleniowym. Fotografie zostaną wykonane w zapomnianej dziś już technice mokrego kolodionu.
Historyczne wydarzanie z końca XIX w. związane z Mostem Zwierzynieckim zainspirowało grupę absolwentów Akademii Sztuk Pięknych, Politechnik Wrocławskiej i miejskich aktywistów do stworzenia repliki tego mostu w skali 1:4. Pod koniec XIX w. robotnicy budujący Most Zwierzyniecki w ciągu kilku godzin przenieśli pierwotną przeprawę o 30 metrów. W ramach projektu „Kopiuj-wklej” olbrzymich rozmiarów replika mostu będzie przemieszczała się ulicami Wrocławia, wprawiona w ruch siłą ludzkich mięśni.
Aby umożliwić wrocławianom obejrzenie wszystkich artystycznych aranżacji miejskich mostów 20 czerwca zostanie uruchomiona specjalna, bezpłatna linia tramwajowa.(PAP)
pdo/ par/