20. jubileuszowa edycja Przeglądu Sztuki Survival odbędzie się między 24 a 28 czerwca w budynku dawnego szpitala Betania przy ul. Traugutta. Hasło przewodnie wydarzenia – „Piguły” – ma zachęcać m.in. do przyjrzenia się pojęciu zdrowia psychicznego.
Organizator Przeglądu Sztuki Survival – Fundacja Art Transparent - co roku stara się zapraszać zwiedzających do nietypowych, często niedostępnych na co dzień przestrzeni miejskich. Celem Przeglądu jest wprowadzenie podnoszonych przez współczesną sztukę problemów do społecznego dyskursu i prowokowanie odbiorców do żywych reakcji.
W tym roku festiwal zagości we wnętrzach dawnego wrocławskiego szpitala Betania. Kompleks budynków szpitalnych przy ulicy Traugutta powstał w latach 1852–1916. Z inicjatywą założenia szpitala prowadzącego bezpłatną opiekę nad chorymi różnych wyznań wystąpiły ewangelickie diakonisy.
Obecnie to jeden z najciekawszych zabytków architektury szpitalnej na terenie Polski. Przetrwał niemal kompletny – z dziesięciu obiektów wchodzących w jego skład do dzisiejszych czasów przetrwało aż dziewięć. Od 1978 r. szpital nosił imię Tadeusza Marciniaka.
Organizatorzy zwracają uwagę, że hasło tegorocznego festiwalu – „Piguły” kryje w sobie wiele znaczeń. To między innymi metafora niebieskiej i czerwonej pigułki z kultowego filmu „Matrix”, czy nawiązanie do środków psychoaktywnych mogących wywoływać odmienne stany świadomości. „Ponad 30 proc. Europejczyków przynajmniej raz w życiu przyjęło nielegalne substancje psychoaktywne a spora część społeczeństwa przyjmuje leki psychotropowe” – wskazują.
„Choć tabu związane z chorobami psychicznymi powoli zdaje się maleć i rośnie liczba osób poszukujących profesjonalnej pomocy, postępujący w Polsce kryzys zdrowia psychicznego dotyczy coraz większej grupy” – zauważa kuratorka Przeglądu Małgorzata Miśniakiewicz. Z drugiej strony – jak dodaje - w języku mediów określenie „podać informację w pigułce” zastąpiły „piguły informacyjne”, bo liczy się szybkość działania, natychmiastowy efekt.
Znaczenia te będą punktem wyjścia do wystawy głównej, w ramach której artyści z Polski i zagranicy zaprezentują prace z obszarów malarstwa, rzeźby, instalacji dźwiękowych i wideo. Wystawie towarzyszyć będą eksperckie debaty na temat zdrowia psychicznego. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ dki/