Uczestnicy Konkursów Fortepianowych, zespoły Starck Compagnay i Polska Orkiestra XVIII wieku, Kwintet Blaszany Akademii Muzycznej w Krakowie, a także soliści i instrumentaliści z Polski i zagranicy wystąpią na Międzynarodowym Przemyskim Festiwalu Salezjańskie Lato, którego 21. edycja rozpocznie się w niedzielny wieczór w Przemyślu.
Jak przypomniała dyr. festiwalu i Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, współorganizatora imprezy - Renata Nowakowska, festiwal „Salezjańskie Lato” nawiązuje do tradycji Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej i jest kontynuacją wielowiekowej działalności muzycznej kultywowanej w Przemyślu. To jedna z najważniejszych imprez muzycznych na Podkarpaciu, która jest organizowana corocznie od 2001 roku.
„Festiwal zdążył zaskarbić sobie wśród przemyskich melomanów szerokie grono wiernych słuchaczy. Długoletnia historia, różnorodność repertuaru i gatunków muzycznych prezentowanych podczas koncertów sprawia, że każda edycja festiwalu jest wyjątkowo ciekawa” – zaznaczyła Nowakowska.
Dodała, że uznawany jest za imprezą prestiżową, czego potwierdzeniem jest umieszczenie go przez portalwiedzy.onet.pl w zakładce „Ważniejsze festiwale muzyczne w Polsce po 1945” obok tak znamienitych imprez jak m.in.: Festiwal Chopinowski (od 1946 r.), Festiwal Moniuszkowski (od 1962 r.), Jazz nad Odrą (od 1963 r.).
W programie tegorocznego festiwalu, który potrwa do 4 sierpnia znalazło się 10 koncertów. Odbywać się one będą w zabytkowych murach przemyskich kościołów oraz na Zamku Kazimierzowskim.
Wydarzenie rozpocznie koncert, w którym wystąpią uczestnicy Konkursów Fortepianowych: Yehuda Prokopowicz, Mikołaj Krzysztof Seroka i Alicja Furmańczyk. W programie wieczoru znajdą się kompozycje Fryderyka Chopina i Siergieja Rachmaninowa.
W czasie kolejnych festiwalowych wieczorów melomani będą mogli posłuchać dzieł takich mistrzów jak m.in. Johannes Brahms, Jan Sebastian Bach, Georg Frierdrich Haendel, Giovanni Battista Pergolesi, Franciszek List, Giacomo Puccini, Piotr Czajkowski.
Przed festiwalową publicznością wystąpią jeszcze m.in. zespoły Starck Compagnay, który nawiązuje do tradycji jasnogórskiego korpusu trąbek, działającego w epoce baroku i utrzymywanego wówczas przez klasztor, i Polska Orkiestra XVIII wieku, która wykonuje muzykę dawną, szczególnie polską, na instrumentach historycznych. Obie formacje łączy postać cenionego w kraju i za granicą specjalisty w zakresie trąbki barokowej Tomasza Ślusarczyka.
W programie znajdzie się też występ Kwintetu Blaszanego Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w którym grają: trębacze Marek Dreszer i Krystian Jarosz, waltornista Szymon Krupa, Karol Gajda grający na puzonie i Sebastian Beier na tubie. Towarzyszyć im będzie organista Piotr Michalik.
Nie zabraknie też koncertów solistów z towarzyszeniem organów czy fortepianu, oraz muzyków z Polski i zagranicy, m.in.: Willema Von Hombrachta - kontrabasisty z USA i Mike’a Majora – perkusisty z USA (będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce), pianisty Joachima Mencela, organistów Łukasza Mosura, Artura Szczerbinina, Jakuba Garbacza, flecistki Joanny Woszczyk Garbacz, trębacza Tomasza Ślusarczyka.
Na wszystkie koncerty wstęp wolny. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.kultura.przemysl.pl.
Organizatorami 21. edycji festiwalu są Parafia Salezjanów w Przemyślu oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.
Realizację tegorocznej edycji finansowo wsparł: podkarpacki urząd marszałkowski oraz miasto Przemyśl. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ drag/