Teatr Dramatyczny pokaże 23 lipca spektakl „Persona. Marilyn” w reż. Krystiana Lupy. Wpływ z biletów zostanie przekazany na leczenie chorej na nowotwór aktorki Małgorzaty Braunek; artyści zagrają bez honorarium. Koszt terapii to ok. 25 tys. euro miesięcznie.
Małgorzata Braunek od 2013 roku zmaga się z chorobą. Po kolejnych sesjach chemioterapii i trzech operacjach, nowotwór zaatakował ponownie. Aktorka wróciła do szpitala i 18 marca przeszła kolejną operację. Możliwości jej leczenia w Polsce wyczerpały się jednak i Braunek trafiła do kliniki we Frankfurcie.
Koszty leczenia w klinice znacznie przekraczają możliwości rodziny Braunek, podobnie jak codzienne, coraz większe wydatki związane z terapią. "Zwracamy się więc o pomoc do wszystkich przyjaciół Małgosi o wsparcie finansowe. Ona zawsze pomagała nam swoim otwartym sercem, optymizmem, uśmiechem, życzliwością, mądrością; samą swoją obecnością. Każdy z nas jest jej wdzięczny za co innego, ale zawsze coś niezwykle cennego, czym nas obdarowywała. A teraz to Ona potrzebuje naszej pomocy!" – napisali bliscy aktorki w oświadczeniu przesłanym PAP przez biuro prasowe Teatru Dramatycznego.
Syn Małgorzaty Braunek, reżyser Xavery Żuławski zapewnia, że nadwyżka pieniężna, która ewentualnie zostałaby po opłaceniu kuracji jego mamy, zostanie przeznaczona na utworzenie centrum informacji dla osób walczących z rakiem.
Małgorzata Braunek to aktorka filmowa i teatralna. W kwietniu br. została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i społecznej oraz za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce".
Artystka urodziła się 30 stycznia 1947 r. w Szamotułach. W 1969 r. ukończyła studia aktorskie w warszawskiej PWST. Na dużym ekranie zadebiutowała już w czasie studiów, w filmie "Skok" Kazimierza Kutza z 1967 r., w którym też występowali Daniel Olbrychski i Marian Opania.
Na przełomie lat 60. i 70. młodą aktorkę dostrzegł Andrzej Wajda. Braunek wystąpiła wówczas w dwóch jego filmach - "Polowaniu na muchy" na podstawie scenariusza Janusza Głowackiego (1969), gdzie zagrała studentkę polonistyki - Irenę i w dramacie "Krajobraz po bitwie" (1970), zrealizowanym w oparciu o obozowe opowiadania Tadeusza Borowskiego.
W latach 1971-1974 Braunek występowała na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Jej najbardziej znaną filmową kreacją jest rola Oleńki Billewiczówny w ekranizacji "Potopu" Henryka Sienkiewicza w reż. Jerzego Hoffmana (1974). W 1978 r. zagrała też, u boku Jerzego Kamasa, Izabelę Łęcką w serialu telewizyjnym "Lalka", wyreżyserowanym przez Ryszarda Bera na podstawie powieści Bolesława Prusa.
Na początku lat 80. przerwała karierę aktorską. Na ekrany powróciła dopiero pod koniec lat 90. - od tamtej pory występowała m.in. w serialach telewizyjnych "13 posterunek" i "Glina".
W 2005 r. zagrała w filmie fabularnym "Tulipany" Jacka Borcucha, będącym opowieścią o przyjaźni trzech 60-latków, którzy wreszcie znajdują czas, by przyjrzeć się swojemu życiu i zastanowić się, jak wykorzystać dany im jeszcze czas. Braunek zagrała tam wspólnie z m.in. Janem Nowickim i Andrzejem Chyrą.
Rola w "Tulipanach" przyniosła jej duże uznanie - Braunek otrzymała za nią Polską Nagrodę Filmową Orła 2006 w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca. W 2009 r. zagrała w serialu telewizyjnym "Dom nad rozlewiskiem" na podstawie powieści Małgorzaty Kalicińskiej. Produkcja zdobyła sympatię widzów i w kolejnych sezonach realizowano jej kontynuacje. W 2010 r. Braunek wystąpiła w przedstawieniu Krystiana Lupy "Persona. Ciało Simone" w stołecznym Teatrze Dramatycznym.
Rok później odebrała Wiktora dla aktora telewizyjnego roku, a w roku 2014 została uhonorowana przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego złotym medalem Gloria Artis.(PAP)
agz/ dym/