Czternaście koncertów z udziałem artystów z kilku krajów wypełni program rozpoczętego w niedzielę w Częstochowie 27. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater”.
Honorowy patronat nad tą jedną z najbardziej renomowanych imprez, promujących muzykę różnych religii i kultur, objął prezydent Andrzej Duda.
Program 27. edycji festiwalu uwzględnia trzy znaczące rocznice: jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, jubileusz 500-lecia reformacji oraz 140. rocznicę urodzin kompozytora, dyrygenta i pedagoga Feliksa Nowowiejskiego.
W niedzielę na Jasnej Górze festiwal miał swoją inaugurację liturgiczną, czyli taką, gdy dzieła muzyki sakralnej brzmią podczas mszy świętej. Oprawę muzyczną niedzielnej liturgii w jasnogórskiej bazylice przygotowała Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński pod dyrekcją Michała Sławeckiego.
W ciągu najbliższego tygodnia, oprócz Częstochowy, gdzie wydarzeń będzie najwięcej, koncerty w ramach festiwalu "Gaude Mater" zaplanowano także w Bydgoszczy, Toruniu, Radomsku, Nowej Brzeźnicy i Kłomnicach, a ponadto koncert w opactwie benedyktyńskim w Brauweiler k. Kolonii w Niemczech.
Natomiast koncert inaugurujący z okazji Jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odbędzie się na Jasnej Górze w poniedziałek. Wystąpi włoska Venice Baroque Orchestra oraz Romina Basso (mezzosopran).
W ciągu najbliższego tygodnia, oprócz Częstochowy, gdzie wydarzeń będzie najwięcej, koncerty w ramach festiwalu "Gaude Mater" zaplanowano także w Bydgoszczy, Toruniu, Radomsku, Nowej Brzeźnicy i Kłomnicach, a ponadto koncert w opactwie benedyktyńskim w Brauweiler k. Kolonii w Niemczech.
Obok polskich artystów na festiwalu "Gaude Mater" wystąpią grupy i soliści z Francji, Włoch i Iranu. Repertuar jest różnorodny - od chorału gregoriańskiego, przez dzieła wokalno-instrumentalne i chóralne, po muzykę inspirowaną tradycyjną ludową.
Motywem przewodnim festiwalu jest forma mszy i jej różnorodne odsłony - od klasycznej gregoriańskiej, przez „Missa ex tempore” Marcela Peresa, powstałej na bazie chorału gregoriańskiego, po Requiem ludowe Adama Struga na głos, dwa fortepiany i instrumenty perkusyjne oraz „Missa pro pace” Feliksa Nowowiejskiego.
Na zakończenie festiwalu, 6 maja, odbędzie się koncert w 140. rocznicę urodzin Nowowiejskiego. W bazylice jasnogórskiej wystąpią wówczas Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Festiwalowi towarzyszy 13. Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Musica Sacra Nova”.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” to największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur, od ponad 25-lat związany z Częstochową i Jasną Górą.
Festiwal ma dwie misje - dialog chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno współczesnej - stawiając na prawykonania, jak i dawnej - kultywując tradycje i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa polskiej muzyki barokowej, zgromadzonej w jasnogórskich archiwach.
Wśród uczestników tegorocznej edycji festiwalu są m.in. Agnieszka Duczmal, Romina Basso, Marcel Peres, Piotr Paleczny, Jan Karpiel-Bułecka, a także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”. (PAP)
mab/ eaw/