Kultura i sztuka po 1989 roku

03.11.2016

33. Gorzowskie Spotkania Teatralne z gwiazdami polskiej sceny

Osiem spektakli złoży się na 33. edycję Gorzowskich Spotkań Teatralnych. Dla gorzowskiej publiczności to coroczna okazja do obejrzenia gwiazd polskiej sceny i popularnych w kraju przedstawień. W Gorzowie Wlkp. wystąpią m.in. Jan Peszek, Krystyna Janda czy Katarzyna Figura

Na Spotkania zostały zaproszone trzy stołeczne zespoły: Teatr Syrena, Och-Teatr i Teatr Scena Prezentacje. Z Krakowa przejedzie Agencja CDN, a z Legnicy Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Tradycyjnie sztukę wystawi także zaprzyjaźniony z gorzowską sceną Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego z Zielonej Góry.

Spotkania otworzy 12 listopada br. premiera przygotowana przez gospodarzy imprezy. W sobotni wieczór zostanie wystawiona komedia Edwarda Taylora „Żona potrzebna od zaraz” w reżyserii Zdzisława Derebeckiego.

Jak zapewniają twórcy przedstawienia, komedia ta jest pełna humoru słownego i sytuacyjnego. W przedstawieniu wystąpią: Beata Chorążykiewicz, Joanna Ginda, Anna Łaniewska, Jan Mierzyński, Joanna Rossa i Krzysztof Tuchalski.

Ze odmienną propozycją przyjadą do Gorzowa aktorzy z Zielonej Góry. Lubuski Teatr zaprezentuje w niedzielę (13 listopada) „Samotny Zachód” irlandzkiego dramatopisarza Martina McDonagha.

Sztukę reżyseruje Robert Czechowski – dyrektor zielonogórskiego teatru. W pierwotnym kształcie „Samotny zachód” jest gorzką komedią, która jednak w zielonogórskiej inscenizacji wykracza poza ramy tradycyjnie rozumianego gatunku. Przedstawienie rozgrywa się w dwu planach dramaturgicznych i przestrzennych.

Agencja CDN z Krakowa wystawi (14 listopada) przedstawienie pt. „Lilka, cud miłości” (scenariusz i reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz) oparte na wierszach, dzienniku, wspomnieniach, notatkach i listach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Spektakl został przygotowany w 70. rocznicę śmierci poetki, której twórczość nigdy nie przestała zachwycać, wzruszać i inspirować.

Kolejną propozycją Spotkań jest „Frankenstein” Nicka Deara na podstawie powieści Mary Shelley. Spektakl w reżyserii Bogusława Lindy zaprezentują 15 listopada aktorzy Teatru Syrena z Warszawy. To jedna z najbardziej widowiskowych produkcji ostatnich lat. Uwagę widza przykuwają efekty specjalne, elementy pirotechniczne i projekcje video.

Warszawski Och-Teatr wystawi w Gorzowie dwa spektakle. W środę (16 listopada) zaproponuje „Kto nas odwiedzi” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, wystąpią Jadwiga Jankowska-Cieślak i Jan Peszek. Ta sztuka to dwie brawurowe, popisowe partytury dla dwójki aktorów. Natomiast w czwartek (17 listopada) w sztuce „Maria Callas. Master Class” Terrenca McNally zagra m.in. Krystyna Janda.

Piątkowy (18 listopada) wieczór będzie należał do Teatru Scena Prezentacje z Warszawy. Jego artyści wystawią „Lady Oscar” w reżyserii Romualda Szejda. To francuska komedia sytuacyjna o kreatorce mody i jej rodzinie, pełna zaskakujących i nieprzewidywalnych zwrotów akcji. W rolach głównych - m.in. Katarzyna Figura.

Zwieńczeniem 33. Gorzowskich Spotkań Teatralnych będzie sobotni (19 listopada) spektakl w wykonaniu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy. Wystawi on „Przerwaną Odyseję” Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba.

Tematem polsko-macedońskiej sztuki jest dziecięcy exodus, który był efektem krwawej greckiej wojny domowej, która w latach 1946-49 toczyła się pomiędzy popierającą króla i monarchię prawicą, a komunistyczną Demokratyczną Armią Grecji.

„Staramy się tak dobierać repertuar naszych Spotkań, by gorzowski widz miał przegląd tego, co się dzieje na ważnych scenach w Polsce. Zaproponowane spektakle prezentują szerokie spektrum zagadnień - nie uciekamy od tematów ważkich, tak jak w przypadku spektakli +Przerwana Odyseja+ i +Samotny Zachód+, z drugiej zaś strony proponujemy przedstawienia lekkie i widowiskowe, tak, aby każdy miłośnik teatru znalazł dla siebie interesującą propozycję” - powiedział PAP dyr. gorzowskiego teatru Jan Tomaszewicz.(PAP)

mmd/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL