Siedem przedstawień konkursowych będzie można zobaczyć podczas rozpoczynających się w niedzielę 39 Opolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Polska w Opolu. Prócz tego w opolskim teatrze odbędą się m.in. spotkania z twórcami. Konfrontacje potrwają do 26 maja.
Na dobry początek, w niedzielę, będzie można zobaczyć “Śpiewnik Pana Wasowskiego” warszawskiego Teatru Syrena w reż. Krzysztofa Jaślara z Justyną Steczkowską i Wojciechem Malajkatem przygotowany w hołdzie Jerzemu Wasowskiemu z Kabaretu Starszych Panów.
Spektakle konkursowe wystawiane będą od wtorku. Na pierwszy ogień pójdzie “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Marcina Libera z Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz “Pamiętnik znaleziony w Saragossie” w reż. Pawła Świątka opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego.
W kolejnych dniach będzie można zobaczyć “Balladynę” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Kierowany przez niego zespół Teatru Polskiego z Poznania opowie o Balladynie odnosząc się do fabuły dramatu Juliusza Słowackiego, ale osadzi ją w nowych okolicznościach - ośrodka badawczego na skraju puszczy nad jeziorem Gopło w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie młodzi naukowcy – w tym Alina, Balladyna i Filon - modyfikują genetycznie nasiona roślin dla okolicznych rolników.
Dwukrotnie w Opolu wystawione zostaną “Dziady” Adama Mickiewicza. Te przygotowane przez Teatr Nowy z Poznania w reż. Radosława Rychcika w nowoczesnym wydaniu odnosić się będą do całej ludzkości. Te wystawiane przez Teatr Polski we Wrocławiu w reż. Michała Zadary to część dużego projektu, w którym wielki mickiewiczowski dramat wystawiany jest w całości – od pierwszego do ostatniego wersu.
Nie lada gratką – choćby ze względu na gwiazdorską obsadę będzie także “Zemsta” Aleksandra Fredry Och-Teatru w Warszawie w reż. Waldemara Śmigasiewicza. Na scenie pojawią się z Artur Barciś, Cezary Żak i Wiktor Zborowski, który rolą Rejenta świętuje 40-lecie swojej pracy artystycznej. Na koniec opolskich konfrontacji, 26 maja, pokazana zostanie natomiast “Nie-Boska komedia” wg Zygmunta Krasińskiego w reż. Piotra Kruszczyńskiego Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.
Po tym przedstawieniu dla publiczności przygotowano spektakl muzyczny “Osiecka. Byle nie o miłości” Teatru Nowego w Poznaniu. A punktem kulminacyjnym wieczoru będzie ogłoszenie werdyktu jury.
W ramach wydarzeń towarzyszących zaplanowano natomiast spektakl “Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej Sceny Polskiej z czeskiego Cieszyna czy “Miłość na Krymie” Sławomira Mrożka w reż. Pawła Świątka. Będą też spotkania z twórcami przedstawień konkursowych i atrakcje dla najmłodszych - warsztaty literacko-teatralne oraz czytanie polskich baśni. Przed każdym z przedstawień konkursowych będzie też można - w ramach cyklu Opolska Klasyka Kulinarna - kosztować i kupować regionalne smakołyki.
Dodatkowym wydarzeniem, a zarazem finałem tegorocznych Konfrontacji rozpisanym na 7 czerwca, będzie również spektakl „Dolce vita” opolskiego teatru w reż. Kuby Kowalskiego z tekstem Julii Holewińskiej i reżysera sztuki. To portret zagubionego pokolenia współczesnych 30-latków inspirowany filmem o tym samym tytule Federico Felliniego, „Kartoteką” Tadeusza Różewicza i poematem amerykańskiego poety Allena Ginsberga „Skowyt”.
Dyrektor teatru dramatycznego w Opolu Tomasz Konina podkreślił, że „spotkanie” tego współczesnego przedstawienia z festiwalem poświęconym klasyce jest w pełni świadome. „Chciałem zestawić tym samym najbardziej klasyczne dzieła polskiej literatury z tekstem, bardzo współczesnym, który powstał przed chwilą i nie tylko odwołuje się do absolutnej klasyki, ale też stanowi bardzo istotną próbę rozmowy o Polsce dzisiaj, kondycji współczesnego Polaka” – tłumaczył Konina.
Po spektaklu odbędzie się uroczyste wręczenie nagród Konfrontacji i dyskusja z udziałem twórców „Dolce Vity” i sztuk nagrodzonych na festiwalu o polskiej klasyce i tym co teatr mówi o naszej tożsamości i rzeczywistości.
39 Opolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska są kontynuacją zapoczątkowanych w 1975 roku dorocznych konfrontacji dorobku artystycznego teatrów dramatycznych w dziedzinie klasyki polskiej. Ich organizatorem jest Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. (PAP)
kat/ abe/