Koncert „Jak zarobim dwieści złotych” w wykonaniu Lwowskiej Kapeli Podwórkowej "Ta Joj" z Przemyśla będzie jedną z atrakcji 41. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego, który rozpocznie się w sobotę w Przemyślu.
Przemyski festiwal jest najstarszą tego typu imprezą w Polsce. W sobotni ranek imprezę rozpoczną prezentacje konkursowe w Centrum Kulturalnym w Przemyślu, który jest organizatorem wydarzenia. Impreza potrwa do niedzielnego popołudnia.
Komisarz imprezy Krystyna Juźwińska zauważyła, że zadaniem festiwalu jest przede wszystkim zachowanie międzywojennej tradycji muzykowania ulicznego i promowanie zespołów grających folklor miejski. Wydarzenie ma także pokazać, jak tradycja folkloru miejskiego przenika się i łączy ze współczesnymi trendami kultury.
„Współcześnie niewiele kapel gra na ulicy, lub czynią to okazjonalnie, ale kiedyś kapele podwórkowe były zjawiskiem bardzo popularnym w krajobrazie wielu polskich miast, a zwłaszcza przedwojennego Lwowa. Warto podtrzymywać te tradycje, choćby w postaci występów scenicznych i dać mieszkańcom możliwość posłuchania tej jedynej z swoim rodzaju muzyki miejskich ulic, podwórek i zaułków” – oceniła Juźwińska.
W zmaganiach konkursowych, które są głównym elementem imprezy, weźmie udział 9 kapel folkloru miejskiego, z województw: małopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego. Widzowie będą mogli usłyszeć: kapelę „Cianto” z Rzeszowa, Szczebrzeszyńską Kapelę Podwórkową, „Pakę Sędzisza” z Sędziszowa Młp., Andrychowską Kapelę Wujka Jaśka, Przasnyską Kapelę Podwórkową, Przeworską Kapelę Podwórkową „Beka”, Kapelę „Tońko” z Dynowa, Mielecką Kapelę Podwórkową oraz Kapelę „Czarny Salceson” z Krasnegostawu, która powróci na przemyski festiwal po 20 latach przerwy.
W czasie prezentacji będzie można usłyszeć zróżnicowany repertuar, składający się zarówno z dawnych tekstów i melodii folkloru miejskiego, jak również aktualnych, tworzonych na bieżąco, dotyczących życia i problemów dnia codziennego.
Artystów oceniać będzie jury w składzie: etnomuzykolog Jolanta Danak-Gajda; muzyk Andrzej Guran oraz aktor filmowy Marek Pyś.
W niedzielne przedpołudnie kapele tradycyjnie zagrają na podwórkach i ulicach Przemyśla, gdzie - jak to dawniej- będą umilać czas mieszkańcom, a występy zakończą na przemyskim rynku.
Wstęp na koncerty jest bezpłatny, konieczne jest jednak pobranie darmowej wejściówki w kasie Centrum Kulturalnego.
Imprezę zakończy niedzielny koncert laureatów, połączony z ogłoszeniem wyników i rozdaniem nagród.
Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego jest najstarszym tego typu festiwalem w Polsce, popularyzującym ideę folkloru miejskiego. Jego pomysłodawcą i pierwszym realizatorem w 1976 r. był ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury (obecnie Centrum Kulturalne) Wojciech Władyczyn. Dzięki jego inicjatywie festiwal został wpisany do ogólnopolskiego kalendarza imprez Ministerstwa Kultury i Sztuki, które przez wiele lat sprawowało mecenat nad imprezą.
Festiwal dwukrotnie zmieniał nazwę. Do 1986 r. nosił nazwę - Ogólnopolski Festiwal Kapel i Orkiestr Podwórkowych, później Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych, a od 2007 r. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego.
Od 2008 roku impreza nosi imię Jerzego Janickiego, znakomitego scenarzysty, dramaturga i dziennikarza, a także wielokrotnego jurora przemyskiego festiwalu.
W dotychczasowych festiwalach w charakterze jurorów gościli wybitni artyści, muzycy, dziennikarze m.in.: wielokrotnie Jarema Stępowski i Jerzy Janicki, Andrzej Wróblewski-Ibis, Wojciech Karolak, Tadeusz Kwinta, Korneliusz Pacuda, Alosza Awdiejew, Stanisław Wielanek. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ itm/