Sześć spektakli rekomendowanych przez jury konkursu „Klasyka Żywa”, trzy sztuki towarzyszące, a także dyskusje, koncerty, spotkania z twórcami – tak przedstawia się program 41. Opolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Polska. Potrwają od 5 do 10 kwietnia.
Konfrontacje odbędą się w opolskim Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Jak wyjaśniał dyrektor tej placówki Norbert Rakowski impreza od tego roku ma nową formułę: prezentowane na nich będą przedstawienia wyłonione w drodze konkursu „Klasyka żywa”, czyli konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej, zainicjowanego w związku z przypadającą w ub. roku rocznicą 250-lecia powstania teatru publicznego w Polsce.
Widzowie w Opolu przez sześć dni festiwalu teatralnego będą mogli zobaczyć sześć wyłonionych w ten sposób spektakli. Tuż po uroczystym otwarciu Konfrontacji 5 kwietnia pokazany zostanie „Fantazy” Teatru Powszechnego w Warszawie w reż. Michała Zadary, a dzień później „Samuel Zborowski” Teatru Polskiego w Bydgoszczy w reż. Pawła Wodzińskiego.
W kolejnych dniach wystawiane będą: „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy w reż Jacka Głomba; „Faraon” Teatru Wybrzeże w Gdańsku w reż. Adama Nalepy i „Remus” Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku w reż. Remigiusza Brzyka. Konfrontacje zamknie 10 kwietnia „Grażyna” Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w reż. Radosława Rychcika.
Rakowski podkreślił, że ma nadzieję, iż nowa formuła Konfrontacji w Opolu spopularyzuje klasykę. „Liczę, że da ona szansę na to, by torować w drogi i sposoby obecności klasyki w repertuarze polskim, ale też w życiu codziennym. Tak, żeby nie myśleć o klasyce jako o złu koniecznym, tylko jak o naszej spuściźnie i odwoływać się do niej” – mówił dyrektor opolskiego teatru.
Spektakle podczas opolskich konfrontacji ma też ocenić jury społecznościowe, które powołane zostanie z lokalnych miłośników i pasjonatów teatru. Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła zapowiedział, że jury przyzna nagrodę samorządu województwa. W planie jest też przyznanie nagród dziennikarzy i publiczności.
Jak podkreślał Rakowski – dla organizatorów Konfrontacji ważne jest, by były one żywym festiwalem i świętem teatru i aby tytułowa klasyka nie ograniczała się tylko do głównej sceny. Dlatego opolski teatr ma tętnić życiem w czasie imprezy do późnych godzin nocnych.
W planach jest wiele imprez towarzyszących. Wśród nich trzy dodatkowe spektakle: „Dziady” Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu w reż. Pawła Passiniego, które zostaną wystawione w teatrze lalki; „Maria Stuart” PWST w Krakowie w reż. Szymona Kaczmarka, która ma być pokazana w powstającej w opolskim teatrze Modelatorni oraz spektakl „Rodzina” Fundacja HI ART! z Warszawy w reż. Agaty Dyczko.
Będą także czytania klasyki na żywo w Radiu Opole; czytania „Klasyka bajek” w Miejskiej Bibliotece Publicznej; spotkania z twórcami pokazywanych w Teatrze im. Kochanowskiego spektakli; projekcje spektakli Teatroteki oraz koncerty służące popularyzacji młodych twórców reprezentujących różne nurty muzyczne.
W programie Konfrontacji znalazły się także panele dyskusyjne: 9 kwietnia z udziałem Mai Komorowskiej pt. „Jerzy Grotowski w Opolu – remiks” oraz w niedzielę panel pt. „Interpretacja klasyki – perspektywy” z udziałem dyrektorów teatrów czy reżyserów z Polski. „Mamy nadzieję, że będzie to żywy dyskurs o reinterpretacjach utworów klasycznych dzisiaj. (…) O tym, jak dzisiaj jest traktowany utwór klasyczny i jak myślimy o tym, by znaleźć właściwy klucz do interpretowania klasyki” – dodał Rakowski.
Opolskie Konfrontacje Teatralne są kontynuacją zapoczątkowanych w 1975 r. dorocznych konfrontacji dorobku artystycznego teatrów w dziedzinie klasyki polskiej. Ich organizatorem jest Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a współorganizatorem w tym roku Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Sfinansowane zostaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, budżetu woj. opolskiego i Urzędu Miasta Opola. (PAP)
kat/ agz/