Twórcy z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu i Serbii odebrali w czwartek w Warszawie z rąk ministra kultury dyplomy programu "Gaude Polonia", którego są stypendystami. "Ten program to inwestycja w waszą wrażliwość" - mówił szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski.
Program "Gaude Polonia" jest przeznaczony dla twórców z Europy Środkowo-Wschodniej. Do udziału w XII edycji programu "Gaude Polonia” zgłosiło się 205 twórców, spośród których wyłoniono 48 stypendystów: 39 z Ukrainy, 7 z Białorusi, 1 z Kazachstanu i 1 z Serbii. Wśród nich znaleźli się m.in. muzycy, konserwatorzy dzieł sztuki, tłumacze i filmowcy.
"Zawsze, kiedy cykl stypendialny +Gaude Polonia+ się kończy, to - z jednej strony - bardzo się cieszę z kolejnej edycji, a z drugiej - trochę mi żal, że te emocje już za nami. Program +Gaude Polonia+ to inwestycja w waszą wrażliwość (...). Dzięki niemu zwraca się uwagę na wasz dotychczasowy dorobek artystyczny, ale także - oczekuje się dalszego ciągu i tego, aby ten dorobek stale się powiększał" - mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas wręczenia dyplomów.
Program przeznaczony jest dla artystów, tłumaczy, historyków, krytyków sztuki i konserwatorów do 40 roku życia (w wyjątkowych przypadkach - do 45 roku). Umożliwia poznanie polskiej współczesnej kultury i doskonalenie warsztatu pod okiem polskich twórców i specjalistów w polskich instytucji kultury.
Zwrócił uwagę, że w tym roku do stypendystów "Gaude Polonia", pochodzących głównie z Ukrainy, dołączył reprezentant Serbii. "To ważne, bo spotykacie się z coraz szerszą reprezentacją świata. (...) Trzymam kciuki za każde przedsięwzięcie artystyczne, które odbędzie się z waszym udziałem w następnych latach" - mówił minister.
Ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malskyj wyraził przekonanie, że program "Gaude Polonia" w bardzo czytelny sposób wspiera współpracę Polski i Ukrainy.
"W dzisiejszym świecie to nie siła i nie wojsko, a nawet - nie gospodarka, kształtują wizerunek międzypaństwowych relacji, ale właśnie - kultura. (...) Jestem dumny z tego, że ten program tak efektywnie działa i że jest bardzo wysoko oceniany na Ukrainie" - zapewnił Malskyj.
Program przeznaczony jest dla artystów, tłumaczy, historyków, krytyków sztuki i konserwatorów do 40 roku życia (w wyjątkowych przypadkach - do 45 roku). Umożliwia poznanie polskiej współczesnej kultury i doskonalenie warsztatu pod okiem polskich twórców i specjalistów w polskich instytucji kultury.
Pobyt stypendystów w Polsce trwa pół roku - od 1 lutego do 31 lipca, a czas ten przeznaczony jest na realizację autorskich projektów stypendialnych, pod opieką twórców i instytucji kultury.
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek dziękował wszystkim instytucjom, które wzięły udział w tegorocznej edycji programu, umożliwiając stypendystom pracę.
W tym roku najwięcej stypendystów - 12 - reprezentowało sztuki wizualne, 10 stypendystów - muzykę, 7 - literaturę/ przekład, po 5 - konserwację dzieł sztuki, historię i krytykę sztuki, teatru lub muzyki oraz film, 3 - teatr, a jedna osoba - fotografię.
Koordynatorem programu stypendialnego "Gaude Polonia" jest Narodowe Centrum Kultury. Lista nazwisk stypendystów - na stronie resortu kultury i NCK. (PAP)
agz/ ls/