Kultura i sztuka po 1989 roku

16.01.2015 aktualizacja 19.07.2016

5 nominacji do Oscarów dla Polaków, "Ida" nominowana w dwóch kategoriach

Paweł Pawlikowski. Fot. PAP/EPA Paweł Pawlikowski. Fot. PAP/EPA

"Ida" Pawła Pawlikowskiego zdobyła nominacje do Oscara w dwóch kategoriach - obraz nieanglojęzyczny i zdjęcia. Nominacje otrzymały także dwa polskie filmy dokumentalne - "Joanna" i "Nasza klątwa" oraz kostiumograf Anna Biedrzycka-Sheppard.

Pełną listę nominowanych do złotych statuetek w 87. edycji tych nagród amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek.

Polskim akcentem jest m.in. nominacja do Oscara w kategorii najlepsze kostiumy - dla polskiej kostiumograf Anny Biedrzyckiej-Sheppard. Została ona nominowana do Oscara za kostiumy (za które odpowiadała wspólnie z Jane Clive) do filmu Roberta Stromberga "Czarownica" ("Maleficent"), w którym główną rolę zagrała Angelina Jolie.

"Ida", do której zdjęcia kręcono m.in. w Łodzi, jest wspólną produkcją Polski i Danii, zrealizowaną przez studia Opus Film oraz Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy.

Akcja filmu toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) prze złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (gra ją Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.

W kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny, oprócz "Idy", nominacje uzyskały: "Dzikie historie" w reżyserii Damiana Szifrona (Argentyna), "Timbuktu" autorstwa Abderrahmane Sissako (Mauretania), "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa (Rosja) i "Mandarynki" (reż. Zaza Urushadze; Estonia/Gruzja).

W kategorii zdjęcia nominację do Oscara, za pracę przy "Idzie", zdobył duet Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal. O statuetkę powalczą z Emmanuelem Lubezkim (nominowanym za pracę przy "Birdmanie"), Robertem Yeomanem ("Grand Budapest Hotel"), Dickiem Popem ("Mr. Turner") i Rogerem Deakinsem (nominowany za film "Niezłomny").

Dwa polskie filmy - "Joanna" i "Nasza klątwa" - otrzymały nominację do Oscara w kategorii dokumentalny film krótkometrażowy.

"Joanna" (reż. Aneta Kopacz) portretuje zmagającą się z rakiem kobietę - Joannę, autorkę bloga "Chustka" - oraz jej rodzinę.

"Nasza klątwa" w reż. Tomasza Śliwińskiego, absolwenta wydziału reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej jest zapisem zmagań reżysera oraz jego żony z bardzo rzadką i nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka. Klątwa Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hiperwentylacji, CCHS) powoduje zatrzymanie oddechu podczas snu i wymaga dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora.

W kategorii dokumentalny film krótkometrażowy nominacje uzyskały także: "The Reaper (La Parka)" Gabriela Serra Arguello, "White Earth" J. Christiana Jensena i "Crisis Hotline: Veterans Press 1" autorstwa Ellen Goosenberg i Dany Perry.

O tytuł najlepszego filmu w tym roku powalczą: "Snajper" Clinta Eastwooda, "Birdman" Alejandro G. Inarritu, "Boyhood" Richarda Linklatera, "Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona, "Gra Tajemnic" Mortena Tylduma, "Whiplash" Damiena Chazelle, "Selma" Avy DuVernay oraz "Teoria wszystkiego" w reżyserii Jamesa Marsha.

W kategorii najlepszy reżyser nominacje otrzymali: Alejandro G. Inarritu ("Birdman"), Richard Linklater ("Boyhood"), Wes Anderson ("Grand Budapest Hotel"), Bennett Miller ("Foxcatcher") i Morten Tyldum ("Gra Tajemnic").

Nominacje w kategorii najlepszy aktor trafiły w tym roku do Steve'a Carella ("The Foxcatcher"), Bradleya Coopera ("Snajper"), Benedicta Cumberbatcha ("Gra Tajemnic"), Michaela Keatona ("Birdman") i Eddiego Redmayne'a ("Teoria wszystkiego").

O tytuł najlepszej aktorki rywalizować będą: Marion Cotillard ("Dwa dni, jedna noc"), Felicity Jones ("Teoria wszystkiego"), Julianne Moore ("Still Alice"), Rosamund Pike ("Zaginiona dziewczyna") i Reese Witherspoon ("Wild").

87. gala rozdania Oscarów, podczas której spośród nominowanych wyłonieni zostaną laureaci, odbędzie się 22 lutego. (PAP)

pj/ jp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL