Koncerty Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza, Tadeusza Seiberta oraz Konkurs Dobrej Piosenki złożą się na rozpoczynający się w piątek w Częstochowie 6. Festiwal im. Kaliny Jędrusik. Koncert laureatów zaplanowano na sobotni wieczór.
„Festiwal upamiętnia słynną aktorkę, jednocześnie przypomina, że Kalina była częstochowianką. Obserwując współczesny rynek muzyczny można odczuwać niedosyt dobrych piosenek. Ogromne możliwości techniczne mogą tuszować niedobory wokalne. Alicja Majewska przypomniała mi ostatnio słowa Stinga – dobra piosenka to taka, która broni się wykonywana tylko przy akompaniamencie gitary lub fortepianu” – powiedziała w czwartek PAP Ada Plaszczyk z organizującego festiwal Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”.
Festiwal zainauguruje w piątek wspólny koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza, który jest też w tym roku bohaterem konkursu wokalnego. Jego kompozycje będzie wykonywać 25 osób zakwalifikowanych do konkursu z całej Polski, w wieku od 10 do ponad 60 lat. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest brak debiutu płytowego. Każdy uczestnik wykonuje dwie piosenki - jedną kompozycję Korcza oraz drugą, dowolną. Wiele osób wybrało piosenki Jędrusik, niektórzy przedstawią własne utwory.
„Festiwal upamiętnia słynną aktorkę, jednocześnie przypomina, że Kalina była częstochowianką. Obserwując współczesny rynek muzyczny można odczuwać niedosyt dobrych piosenek. Ogromne możliwości techniczne mogą tuszować niedobory wokalne” – powiedziała PAP Ada Plaszczyk z organizującego festiwal Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”.
„Nasi uczestnicy to osoby poważnie traktujące muzykę, kształcące się w tym kierunku. Laureaci poprzednich edycji trwają przy tej pasji, są na dobrej drodze do sukcesu, np. pierwsza, 15-letnia wówczas laureatka Anna Andrzejewska jest obecnie studentką akademii muzycznej” – dodała Ada Plaszczyk.
Przesłuchania będą się odbywać w sobotę od rana, a wieczorem odbędzie się koncert laureatów. Festiwal zamknie koncert ubiegłorocznego zwycięzcy konkursu Tadeusza Seiberta, studenta wokalistyki jazzowej, który przygotowuje właśnie pierwszą płytę z łódzkim zespołem Trabanda. Jego koncert pt. „Od śmierci chroni pieśń” będzie poświęcony wielkim nieobecnym.
Kalina Jędrusik urodziła się 5 lutego 1930 r. w Gnaszynie (niektóre źródła jako datę urodzin podają 1931 r.), który jest obecnie dzielnicą Częstochowy. Jej ojciec, Henryk Jędrusik, był pedagogiem, nauczycielem, senatorem II Rzeczypospolitej.
Po studiach aktorskich w Krakowie Kalina Jędrusik trafiła w 1953 r. do Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie już pierwszymi rolami zwróciła na siebie uwagę, m.in. Stanisława Dygata, cenionego pisarza - autora "Jeziora Bodeńskiego" i "Pożegnań". Wkrótce Jędrusik i Dygat zostali małżeństwem. Tworzyli w Polsce jedną z najbarwniejszych artystycznych par tamtych czasów.
Kariera teatralna Jędrusik objęła później występy na scenach teatrów warszawskich, wielką popularność przyniosły Jędrusik występy w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów (1958-1966), gdzie wykonywała piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, m.in. niezapomniane "S.O.S.", "Bo we mnie jest seks", "Zmierzch", "Ciepła wdówka na zimę", "Nie, nie nie budźcie mnie".
Role filmowe Jędrusik to m.in.: Lucy Zuckerowa w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy (1975, Helena Księżakowa w "Jowicie" Janusza Morgensterna (1967), Anna w "Spóźnionych przechodniach" Jana Rybkowskiego (1962), Joanna w komedii kryminalnej Jana Batorego "Lekarstwo na miłość" (1965) oraz - będąca ostatnią w jej filmowej karierze - nauczycielka śpiewu w "Podwójnym życiu Weroniki" Krzysztofa Kieślowskiego (1991). Jędrusik wykreowała też bardzo wiele ról w Teatrze Telewizji.
Aktorka zmarła 7 sierpnia 1991 r. w Warszawie. (PAP)
lun/ ls/