41 spektakli znalazło się w programie 71. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Awinionie, który odbywać się będzie w dniach 6-26 lipca. W tym roku w spektaklach tanecznych i muzycznych pokazana zostanie sztuka RPA i krajów saharyjskich.
Według AFP, wśród najważniejszych przedstawień programu głównego 71. edycji festiwalu w Awinionie znajdują się: "przesycona myślą buddyjską +Antygona+" w reżyserii Japończyka Satoshiego Miyagi; "Unwanted" Dorothei Munyanezy, w którym "poruszono bolesne tabu: historie dzieci urodzonych w wyniku gwałtu w Rwandzie"; "Bestie di Scena" w reżyserii Włoszki Emmy Dante oraz "The house of Ibsen" Australijczyka Simona Stone'a, "odsłaniający okrucieństwo rodziny".
Widzowie obejrzeć będą mogli także "Pokojówki" Jeana Geneta, które Brytyjka Katie Mitchell "osadziła we współczesnym Amsterdamie, gdzie powszechnie zatrudnia się kobiety z Europy Wschodniej". "Dziś pokojówki są Polkami, a postać Madame - transwestytą" - podała AFP.
Z kolei niemiecka scena Volksbuehne Berlin, która zajęła się "zbadaniem konfliktu między artystą i władzą", zaprezentuje przedstawienie "Le Roman de Monsieur Moliera" wg Michaiła Bułhakowa w reżyserii Franka Castorfa.
Temat oblężenia Sarajewa w 1992 r. i kryzysu w Grecji podjął w dwóch ostatnich częściach swej teatralnej "trylogii europejskiej" paryski Le Julie Birgit Ensemble. Zespół zaprezentuje w Awinionie spektakle "Wspomnienia z Sarajewa" i "W ruinach Aten".
Dyrektor Festiwalu Teatralnego w Wenecji, Antonio Latella przywiezie do Francji "szesnaście godzin swojego teatru". Jego grupa przedstawi dwuczęściowe widowisko "Święta ekstaza - Atrydzi. Osiem portretów rodzinnych".
Organizatorzy zapowiedzieli, że spektakle nurt tanecznego i muzycznego tegorocznego festiwalu prezentować będą "kulturę RPA i krajów saharyjskich". Głównym punktem programu będzie występ urodzonego w Soweto Boyzie Cekwany, jednego z najsłynniejszych tancerzy i choreografów afrykańskich, który zaprezentuje z zespołem autorski spektakl taneczny "The Last King of Kakfontein".
Twórcą Festiwalu w Awinionie był francuski reżyser teatralny Jean Vilar. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1947 r. Początkowo występowały na niej głównie trupy francuskie, obecnie jest imprezą międzynarodową, odbywającą się co roku w lipcu. Na festiwalu występują grupy teatralne poszukujące nowych środków wyrazu, wykraczające poza ramy tradycyjnego teatru. Od września 2013 r. dyrektorem festiwalu jest francuski pisarz, reżyser i aktor Olivier Py. (PAP)
gj/aszw/