Kultura i sztuka po 1989 roku

23.06.2016 aktualizacja 19.07.2016

6 milionów zwiedzających w Muzeach Watykańskich w 2015 roku

6 milionów osób zwiedziło w zeszłym roku Muzea Watykańskie - ogłosił w czwartek dyrektor tej placówki Antonio Paolucci. Tym samym pobity został rekord wszech czasów. Według dyrekcji wzrost liczby gości należy zatrzymać.

Profesor Paolucci powiedział w Rzymie, że w zeszłym roku doszło do znacznego wzrostu liczby zwiedzających. "Teraz mówię już dosyć, potrzebny jest zerowy wzrost" - podkreślił szef papieskich kolekcji, cytowany przez Ansę.

W 2011 roku liczba zwiedzających po raz pierwszy przekroczyła 5 milionów, w kolejnych latach wzrosła do 5,5 miliona.

Dyrekcja Muzeów Watykańskich od dłuższego czasu nie kryje zaniepokojenia masowym napływem turystów i warunkami zwiedzania, a także troski o stan bezcennych dzieł sztuki.

Szczególne obawy wywołują tłumy obecne zawsze w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie znajdują się słynne freski Michała Anioła. Malowidłom, zauważa się, szkodzi kurz przynoszony na butach zwiedzających, a nawet wydychany przez nich dwutlenek węgla. (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL