Kultura i sztuka 1945-1989

21.03.2013 aktualizacja 19.07.2016

60-lecie pracy artystycznej Romana Kłosowskiego

Roman Kłosowski. Fot. PAP/M. Kłoś Roman Kłosowski. Fot. PAP/M. Kłoś

Rolą Krappa świętować będzie w sobotę 60-lecie pracy artystycznej Roman Kłosowski. Jubileuszowy spektakl w gorzowskim Teatrze im. Juliusza Osterwy oparty jest na czterech sztukach Samuela Becketta: „Akt bez słów", "Komedia", "Ostatnia taśma Krappa", "Oddech”. Obok Romana Kłosowskiego w spektaklu w reżyserii Krzysztofa Prusa wystąpią gorzowskie aktorki i aktorzy: Beata Chorążykiewicz, Anna Łaniewska, Jarosław Książek i Leszek Perłowski. Scenografię do przestawienia przygotował Marek Mikulski.

Po spektaklu odbędzie się benefis głównego bohatera wieczoru. Jubilat otrzyma kwiaty, odbierze gratulacje i życzenia oraz będzie dzielił się z publicznością refleksjami ze swej bogatej kariery zawodowej.

Przez ostatnie 10 lat Roman Kłosowski jest związany z gorzowską sceną. Na jej deskach po raz trzeci będzie świętował kolejną rocznicę pracy artystycznej. Wcześniej uczcił 50. premierą sztuki „Rewizor” w reż. Teresy Kotlarczyk, a w 55. rocznicę wcielił się w rolę Arnolda Needhama w „Bez seksu proszę” w reż. Jana Tomaszewicza.

Po premierze spektakl pn. „Akt bez słów – Komedia - Ostatnia taśma Krappa – Oddech” będzie grany w Gorzowie do 24 marca. Później zespół wyruszy z nim w turnee po kraju. Będzie to wędrówka po miejscach ważnych w życiu Romana Kłosowskiego.

„Pierwszym jej punktem będzie Szczecin, gdzie rozpoczynał przygodę z teatrem, potem zawitamy do Łodzi, gdzie Roman Kłosowski był dyrektorem Teatru Powszechnego, a z niej udamy się do warszawskiego Teatru Syrena, w którym przez wiele lat grał na scenie nasz szacowny jubilat. Spektakl zostanie także wystawiony w rodzinnym mieście aktora – Białej Podlaskiej” - powiedział PAP dyrektor gorzowskiego teatru Jan Tomaszewicz.

27 marca Roman Kłosowski otrzyma z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Roman Kłosowski urodził się 1929 roku w Białej Podlaskiej. W 1953 roku ukończył wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły teatralnej w Warszawie, a sześć lat później wydział reżyserski tej uczelni. W swoim dorobku ma wiele znakomitych ról teatralnych i filmowych.

W latach 1955–1976 Kłosowski pracował w teatrach warszawskich: Dramatycznym, Ludowym, Nowym. Od roku 1976 do 1981 był dyrektorem Teatru Powszechnego w Łodzi. Następnie wrócił do Warszawy i w latach 1981-1998 pracował w Teatrze Syrena.

W latach 70. minionego wieku stał się gwiazdą telewizji za sprawą roli niezapomnianego technika budowlanego Romana Maliniaka w serialu Telewizji Polskiej „Czterdziestolatek”. (PAP)

mmd/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL