Kultura i sztuka po 1989 roku

18.04.2018

9. Warszawskie Targi Książki rozpoczną się 17 maja

9. Warszawskie Targi Książki 9. Warszawskie Targi Książki

9. Warszawskie Targi Książki odbywać się będą od 17 do 20 maja na warszawskim Stadionie Narodowym PGE. W tym roku tematem przewodnim targowych spotkań będzie obchodzone w tym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody rocznicy 100-lecia niepodległości Polski będą tematem targowych spotkań, premier książkowych, wystaw oraz specjalnie przygotowanego programu dla dzieci i młodzieży, który powstał we współpracy m.in.: z Muzeum Niepodległości i Ośrodkiem KARTA.

"Chcemy pokazać, jak zmieniała się Polska przez ostatnie 100 lat w sferze kultury, języka, literatury, ale nie tylko. Na targach promowany będzie m.in. album "Polska 100 lat" (wyd. Bosz) poświęcony polskiej historii. Gośćmi targowych spotkań będą m.in. Adam Daniel Rotfeld, prof. Michał Kleiber, Wiesław Myśliwski i Jerzy Bralczyk, którzy mówić będą o przemianach społecznych, gospodarczych, kulturalnych i politycznych ostatniego stulecia w Polsce" - zapowiadał na środowej konferencji prasowej Jacek Oryl, dyrektor Warszawskich Targów Książki.

W programie "niepodległościowego" programu targowych wydarzeń dla dzieci są m.in. warsztaty pieśni patriotycznych i zajęcia kreatywno-literackie wokół książki "Alfabet niepodległości". Dzieci będą też mogły poszukiwać swoich przodków w największym spisie imiennym II RP na portalu "Nieskończenie Niepodległa". Poza tym w ramach targów działać będzie jak co roku strefa dziecięca, gdzie odbywać się będą warsztaty, spektakle oraz spotkania z pisarzami i autorami komiksów m.in. z Henrykiem Chmielewskim, Bohdanem Butenko, Aleksandrą i Danielem Mizielińskimi, Barbarą Kosmowską, Grzegorzem Kasdepke, Józefem Wilkoniem.

Jak co roku targowa sobota będzie Dniem Reportażu. Tego dnia będzie się można spotkać z autorami nominowanymi w tym roku do Nagrody za Reportaż Literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego, której laureata poznamy w trakcie targów. Wśród targowych spotkań jest także specjalny program warszawski, którego głównym elementem będą spotkania z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej im. m.st. Warszawy.

Specjalnym gościem Warszawskich Targów Książki będzie turecki laureat literackiego Nobla z 2006 roku Orhan Pamuk. Przyjedzie też Fernando Aramburu, autor „Patrii”, jednej z najważniejszych książek ostatniej dekady w Hiszpanii. Poza tym na targach gościć będą m.in. Olga Tokarczuk, Adam Zagajewski, Tomas Venclova, Agata Tuszyńska, Józef Hen, Eustachy Rylski, Szczepan Twardoch, Zyta Rudzka, Krzysztof Varga, Marcin Wroński, Ignacy Karpowicz, Paweł Sołtys, Łukasz Orbitowski, Jakub Żulczyk, Sylwia Chutnik, Natalia Fiedorczuk, Cezary Łazarewicz, Paweł Smoleński, Jacek Hugo-Bader, Artur Domosławski, prof. Jerzy Bralczyk, Zygmunt Miłoszewski, Mariusz Czubaj, Janusz Leon Wiśniewski, Adam Wajrak.

Nowością na tegorocznych targach będą nowe strefy tematyczne poświęcone literaturze kryminalnej i fantastycznej, a także popkulturze i tematyce górskiej. W strefie kryminału będzie można spotkać się z takimi autorami jak Graham Masterton, Robin Cook, Chris Carter, Wojciech Chmielarz, Vincent V. Severski , Tomasz Sekielski, a w strefie komiksu: Anna Kańtoch, Anna Brzezińska, Jakub Ćwiek, Robert M. Wegner, Andrzej Pilipiuk, Rafał Kosik, Aneta Jadowska. W "strefie górskiej" odbywać się będą spotkania autorskie z kilkunastoma znanymi ludźmi gór - od czołowych alpinistów, przez autorów książek, historyków i przyrodników - a także warsztaty, prelekcje, premiery książek czy filmów, wśród gości będą m.in.: Bartek Andrzejewski, Krzysztof Wielicki, Anna Czerwińska.

Na targach ogłoszone zostaną nominacje do nagród literackich takich jak Nike, GRYFIA oraz laureaci m.in.: Nagrody IKAR, Nagrody w Konkursie za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagrody Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Bibliotekarz Roku i Mistrz Promocji Czytelnictwa, Nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną oraz 58. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek

Nowością na tegorocznych targach będzie też Meet Point – nowe wydarzenie towarzyszące, które jest poświęcone twórczości internetowej i esportowi. W sobotę i niedzielę (19-20 maja) na stadionowej płycie, na specjalnie zbudowanej scenie zostanie rozegrany charytatywny turniej w grę Counter Strike: Global Offensive. Na targach nie zabraknie również, jak zapewniają organizatorzy, przestrzeni do odpoczynku, stref z grami oraz dodatkowych atrakcji, także tych literackich. (PAP)

autor: Agata Szwedowicz

aszw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL