Prawdziwa komunikacja wymaga zawsze odpowiedzialności moralnej i wierności - podkreśla przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP abp Wacław Depo w specjalnym słowie skierowanym na Dzień Środków Społecznego Przekazu, obchodzony w Polsce w niedzielę.
Abp Depo przypomina w nim, że mija już 50 lat od ustanowienia przez bł. papieża Pawła VI Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. "Zgodnie z zaleceniem Soboru Watykańskiego II dzień ten ma uświadomić wiernym ich obowiązki w tej dziedzinie, a jednocześnie być okazją do modlitwy całego Kościoła w intencji prawidłowego i odpowiedzialnego dziennikarstwa" - podkreśla hierarcha.
W minionym czasie - jak napisał abp Depo - papieskie orędzia każdego roku "wskazywały i nadal wskazują aktualny obszar medialnego przekazu, w którym nie może zabraknąć chrześcijan". "Kolejni następcy św. Piotra: św. Jan Paweł II, Benedykt XVI czy Franciszek zwracają uwagę na pogłębioną refleksję nad etycznym wymiarem przekazu społecznego, który będzie skłaniał do podejmowania konkretnych inicjatyw w celu eliminowania zagrożeń dla dobra ludzkości, w tym zabezpieczenia godności człowieka i rodziny" - czytamy w słowie pasterskim abp. Depo skierowanym do mediów.
Nawiązując do tegorocznego orędzia papieża Franciszka na 50. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, obchodzonego pod hasłem: "Komunikacja i Miłosierdzie - owocne spotkanie", abp Depo podkreśla, że "jest ono darem i zadaniem Roku Świętego Miłosierdzia". "Dostarczanie informacji, które poruszają ludzkie sumienia, pomaganie im w +odnowieniu umysłów i serc+ nie jest nigdy zadaniem neutralnym. Prawdziwa komunikacja wymaga zawsze odpowiedzialności moralnej i wierności. Nakazuje szukać tego, co stanowi najgłębszy fundament i sens ludzkiego życia osobowego i społecznego (+Fides et ratio+), i to przekazywać. Dopiero w ten sposób środki społecznego przekazu wszelkiego wymiaru mogą konstruktywnie przyczyniać się do upowszechniania wszystkiego, co prawdziwe i dobre" - głosi przesłanie abp. Depo.
Zdaniem hierarchy niezwykle ważny jest apel papieża Franciszka "do tych, którzy mają odpowiedzialność instytucjonalną, polityczną oraz odpowiadają za kształtowanie opinii publicznej, aby zawsze czuwali nad sposobem wypowiadania się względem tych, którzy myślą czy działają inaczej, lub nawet tych, którzy mogą się mylić (...). To nie technologia określa, czy komunikacja jest autentyczna, czy też nie" – podkreśla dalej papież – ale "serce człowieka i jego zdolność do dobrego wykorzystania środków, jakimi dysponuje" (Orędzie na 50. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu).
Abp Depo w słowie skierowanym do mediów wyraża wdzięczność wszystkim współpracownikom prawdy za ich osobisty i wspólnotowy trud w kształtowaniu odpowiedzialności za "wzrastanie w prawdzie" i wraz z papieżem Franciszkiem modli się o to, aby ten Rok Święty Miłosierdzia "sprawił, że staniemy się bardziej otwarci na dialog i wzajemne zrozumienie, które wyeliminuje wszelkie formy zamknięcia i pogardy, odrzucając wszelką przemoc i dyskryminację".
Kościół powszechny obchodzi Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w pierwszą niedzielę maja, ale Kościoły lokalne mają całkowitą swobodę w ustaleniu tej daty. W Polsce dzień ten obchodzony jest w trzecią niedzielę września; w tym roku przypada 18 września. W 2016 roku obchodzony jest pod hasłem: "Most komunikacji i miłosierdzia".
Dzień obchodzony jest z inicjatywy Soboru Watykańskiego II, a ustanowiony został przez papieża Pawła VI w 1967 r. Od 1986 roku papieskie orędzie ogłaszane jest co roku 24 stycznia, w dzień św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy. (PAP)
skz/ zab/