Kultura i sztuka po 1989 roku

26.02.2018

Akademia Muzyczna w Krakowie zainaugurowała obchody 130-lecia swego istnienia

Uroczystą mszą w kościele Mariackim i niedzielnym galowym koncertem w sali Filharmonii Krakowskiej, Akademia Muzyczna zainaugurowała jubileusz 130-lecia swego istnienia. Uroczystość uświetniła obecność przedstawicieli prezydenta, rządu i Sejmu oraz władz Małopolski i Krakowa.

"W Polsce sztuka jest traktowana jako element systemu naukowego. Staraliśmy się napisać projekt ustawy z maksymalną pieczołowitością, tak żeby uwzględniał także specyfikę dyscyplin artystycznych" - powiedział PAP wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego - Jarosław Gowin.

Wicepremier podkreślił, że tę reformę traktuje jak dzieło swojego życia i przypomniał, że cała ustawa powstawała w ścisłej łączności ze środowiskiem akademickim.

"Jeśli chodzi o fragmenty dotyczące uczelni artystycznych, czy szerzej - kierunków artystycznych, pisaliśmy je bardzo uważnie +wsłuchując się+ w głos naukowców właśnie z tych uczelni. Z dużą satysfakcją mogę powiedzieć, że w stanowisku rektorów jest sformułowane wyraźnie, że po raz pierwszy głos środowisk artystycznych został tak poważnie wzięty pod uwagę przez Ministerstwo Nauki" - dodał minister Gowin.

Podczas sobotniej mszy św. w kościele Mariackim, której towarzyszyła niezwykle bogata oprawa muzyczna, w wykonaniu studentów i pedagogów AM, homilie wygłosił ks. kardynał Stanisław Dziwisz, przypominając słowa Jana Pawła II z listu do artystów: "Artysta nieustannie poszukuje ukrytego sensu rzeczy, z wielkim trudem stara się wyrazić rzeczywistość niewysłowioną; można powiedzieć, że poszukuje doskonałości, a ostatecznie - szuka Boga".

"I to jest wasza zaszczytna misja - poszukiwanie Boga w jego dziełach, tych, których doświadczacie w muzyce" – dodał kardynał Dziwisz.

Podczas uroczystej inauguracji, głos zabrał rektor Akademii Muzycznej w Krakowie - prof. Stanisław Krawczyński, który zauważył, że historia tej uczelni od samego początku związała się z historią polskiej państwowości. Podkreślił także znaczenie dla Akademii Muzycznej honorowego patronatu, sprawowanego nad obchodami jubileuszu przez prezydenta RP - Andrzeja Dudę.

"Ten rok jubileuszowy jest szczególny, bo w trakcie jego trwania wracać będziemy do przeszłości, odnajdywać się w teraźniejszości i myśleć o przyszłości" - dodał Krawczyński.

Podczas uroczystej gali w Filharmonii Krakowskiej medale i odznaczenia otrzymali muzycy, którzy swoją działalnością przyczynili się do budowania pozycji tej uczelni muzycznej - w Polsce i na świecie.

Obecny na uroczystości jubileuszu, doradca prezydenta RP - Tadeusz Deszkiewicz, przekazał uczelni odziedziczone po swym wuju - dyrygencie Stanisławie Wisłockim, cenne partytury francuskiego kompozytora - Hektora Berlioza oraz wyciąg fortepianowy utworu Beethovena z podpisem pianisty Egona Petriego - pedagoga Konserwatorium Muzycznego w Krakowie, w latach przedwojennych.

"Krakowska Akademia Muzyczna to przede wszystkim matecznik wielkich talentów - to uczelnia, która ma tak wiele wspaniałych absolwentów, wypuściła w świat tak wielu wspaniałych muzyków. Można ich wymieniać długo, ale choćby - Krzysztof Penderecki, czy najwybitniejszy chopinolog - prof. Mieczysław Tomaszewski oraz genialny pianista Egon Petri.

Akademia Muzyczna rozpoczęła obchody swego jubileuszu od uroczystego koncertu w sali Filharmonii Krakowskiej. Orkiestra i Chór Akademii Muzycznej wykonali: "Magnificat" Mikołaja Zieleńskiego; "Polymorphie" na 48 instrumentów smyczkowych Krzysztofa Pendereckiego oraz uwerturę "W Tatrach" – utwór założyciela szkoły, kompozytora Władysława Żeleńskiego.

Rok 2018 wypełnią koncerty jubileuszowe, organizowane przez poszczególne katedry w różnych miejscach Krakowa - w filharmonii, w salach koncertowych Akademii Muzycznej oraz w kościołach. Uczelnia wyda także 20-płytowy jubileuszowy album, przedstawiający twórczość kompozytorów związanych z akademią.

Akademia Muzyczna w Krakowie to trzecia – po uczelni warszawskiej i lwowskiej – najstarsza uczelnia muzyczna w Polsce. W roku 1946 zmieniła nazwę na Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna (PWSM), a w roku 1979 na - Akademia Muzyczna.

Jej pierwsza siedziba znajdowała się w budynku, w którym dzisiaj mieści się Teatr Stary - przy Placu Szczepańskim, a przez długie lata po wojnie - przy ulicy Starowiślnej (dawna Bohaterów Stalingradu). Natomiast od roku 1993 przeniosła się do budynku przy ul. św. Tomasza – do dawnej siedziby KW PZPR. Rektor Krawczyński zaznaczył podczas niedzielnego jubileuszu, że uczelnia ma nadzieję na rozpoczęcie budowy swej nowej siedziby na działce posiadanej w centrum Krakowa - na Grzegórzkach.

Wśród zaproszonych na inaugurację jubileuszu gości, znaleźli się m.in.: minister nauki i szkolnictwa wyższego - wicepremier Jarosław Gowin, doradca prezydenta RP - Tadeusz Deszkiewicz, prezydent Krakowa - Jacek Majchrowski, rektorzy innych muzycznych akademii w Polsce, rektorzy krakowskich wyższych uczelni oraz posłowie do Sejmu i Senatu z Ziemi Krakowskiej, przedstawiciele władz Małopolski, a także konsulowie z tych obcych państw, które mają swe siedziby w Krakowie.(PAP)

autor: Grzegorz Kościnski

gkos/ jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL