Decyzją Kapituły najwyższej nagrody Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP – Henryk, jej laureatem w tym roku został Zbigniew Niecikowski, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku – poinformowano we wtorek na stronie Stowarzyszenia.
Przypomniano, że "artysta przez całe zawodowe życie związany z Teatrem Lalek +Pleciuga+ w Szczecinie, najpierw przez dziesięć lat jako członek zespołu aktorskiego, a potem reżyser, adaptator i przez trzy dekady ceniony szef tego teatru, który z sukcesem przeprowadził Pleciugę przez czas pozyskiwania miejsca i budowy nowej siedziby dla tej sceny".
Zbigniew Niecikowski urodził się 1 lutego 1956 r. w Orzyszu. W latach 1976-80 studiował w Białymstoku na Wydziale Lalkarstwa warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.
W latach 1980-90 pracował na etacie aktora-lalkarza w Teatrze Lalek "Pleciuga" w Szczecinie, w latach 1991-93 był zastępcą dyrektora, a w latach 1993-2021 pełnił obowiązki dyrektora naczelnego i artystycznego tego teatru.
Reżyserował w "Pleciudze", a także w Teatrze Lalek w Wałbrzychu i w Państwowym Teatrze Lalki "Tęcza" w Słupsku.
Jak przypomniano na stronie "Pleciugi", od marca 2008 do lutego 2009 r. trwała budowa nowego budynku dla szczecińskiego teatru lalek. "Podczas oczekiwania na ukończenie siedziby dyrekcja i administracja szczecińskiej "Pleciugi" znajdowała się placu Lotników, pracownie - w willi Lentza przy al. Wojska Polskiego, a próby i prezentacje spektakli odbywały się w Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Malczewskiego" - napisano.
29 maja 2009 r. Teatr Lalek "Pleciuga" oficjalnie rozpoczął działalność w nowej siedzibie przy pl. Teatralnym 1. "Podczas uroczystej inauguracji Paulina Lenart (aktorka) oraz Zbigniew Niecikowski (dyrektor naczelny i artystyczny) odegrali na balkonie w foyer +Prolog+ napisany przez Artura D. Liskowackiego; odbyły się też premiery sztuki dla dorosłych oraz sztuki dla dzieci" - czytamy na stronie teatru.
Wręczenie nagrody zaplanowano podczas uroczystych obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa 21 marca w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/