Kultura i sztuka po 1989 roku

24.02.2015 aktualizacja 19.07.2016

Anioł Jazzowy dla pianisty i kompozytora Włodka Pawlika

Włodek Pawlik. Fot. PAP/T. Gzell Włodek Pawlik. Fot. PAP/T. Gzell

Pianista i kompozytor Włodek Pawlik został wyróżniony nagrodą Anioła Jazzowego, którą przyznają organizatorzy Lotos Jazz Festival - 17. Zadymki Jazzowej w Bielsku-Białej. Muzyk odbierze laur podczas wtorkowej Gali Polskiego Jazzu w bielskim Teatrze Polskim.

Anioł Jazzowy to statuetka z brązu, która została przyznana – jak powiedział dyrektor festiwalu Jerzy Batycki - "nostalgicznemu wędrowcowi, który idąc za gwiazdami zaszedł Bursztynowym Szlakiem do Miasta Aniołów, spełniając marzenie, o którym nikt nie śmiał marzyć”.

Anioła przyznaje Stowarzyszenie Sztuka Teatr. Jej posiadaczami są najwybitniejsi twórcy jazzu, m.in. Johnny Griffin, Roy Hargrove, Joe Lovano, Charlie Haden, Wayne Shorter, McCoy Tyner i Ahmad Jamal.

Koncert, z którym Pawlik wystąpi we wtorek wieczorem, to projekt specjalny. „Stanowi jakby przekrój trzech jego programów. Będą kompozycje z płyty +Night in Calisia+, która przyniosła mu nagrodę Grammy, muzyka do filmu +Rewers+, którą wykona w towarzystwie trębacza Gary`ego Guthmana, a także elementy programu +Struny na ziemi+ zawierającego kompozycje Pawlika do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza” – powiedział dyrektor festiwalu Jarzy Batycki.

Włodzimierz Pawlik pochodzi z Kielc. Jest pianistą jazzowym i kompozytorem, twórcą muzyki dla filmu i teatru. Od lat 90. jest liderem tria jazzowego, które występowało z wieloma wybitnymi muzykami. Nagrał ponad 20 płyt. Album „Night in Calisia” w 2014 r. przyniósł mu prestiżową nagrodę Grammy.

Przed występem Pawlika „zadymkowa” publiczność wysłucha Weezdob Collective, zwycięzcę towarzyszącego festiwalowi konkursu dla młodych zespołów. Jury, na czele którego stał Jan Ptaszyn Wróblewski, wyłoniło tryumfatora spośród trzech dopuszczonych do finału zespołów. Nagrodą za wygraną jest statuetka Aniołka Jazzowego, a także możliwość nagrania płyty. Na konkurs w tej edycji Zadymki wpłynęło 21 zgłoszeń.

Sekretarz jury Andrzej Herman podkreślił, że o ile przy wyborze finalistów opinie były zgodne, o tyle wyłonienie zwycięzcy poprzedziła gorąca dyskusja, a głosy były rozrzucone. „Bardzo różne kryteria indywidualne dla każdego z ośmiorga jurorów zadecydowały o oddaniu głosu za wykonawcą. (…) Nie kierowaliśmy się słuchem, ulotnym wrażeniem, ale względami merytorycznymi. Dwa zespoły aż do ostatecznego głosowania szły łeb w łeb. (…) Bardzo trudno było wyłonić zwycięzcę” – powiedział.

Weezdob Collective powstał rok temu z inicjatywy gitarzysty Piotra Scholza i saksofonisty Kuby Marciniaka. W repertuarze zespołu są kompozycje jego członków oraz standardy w autorskich aranżacjach.

Jurorzy przyznali też nagrody indywidualne. 5 tys. zł otrzymał perkusista Grzegorz Masłowski z kwartetu Mateusza Pałki i Szymon Miki, a także w trio Kajetana Borowskiego. 3 tys. zł odbierze gitarzysta Szymon Mika, a 2 tys. kontrabasita Jakub Dworak z tria Kajetana Borowskiego.

Lotos Jazz Festival – 17. Zadymkę Jazzową, który odbywa się w Bielsku-Białej oraz Katowicach, rozpoczął się w poniedziałek. W środę wystąpi na nim m.in. trębacz Arturo Sandoval, który odbierze drugą statuetkę Anioła Jazzowego. Do niedzieli publiczność usłyszy jeszcze m.in. Wayne`a Shortera, Johna Patitucciego, Esperanzę Spalding, a także formację Miles Electric Band z trębaczem Nicholasem Paytonem i perkusistą Mino Cinelu.

Zadymka jest jednym z najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce i Europie. Podczas dotychczasowych edycji w Bielsku-Białej występowało wielu wybitnych muzyków, m.in. Hank Jones, Charlie Haden, Yellowjackets, Joe Lovano, Dave Doulgas, Terence Blanchard, Kevin Mahogany, Roy Hargrove, David Murray, Danilo Perez, Ahmad Jamal i Benny Golson. (PAP)

szf/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL