Kultura i sztuka po 1989 roku

15.06.2019

Anna Dymna: zmienia się patrzenie na osoby z niepełnosprawnościami

Szefowa Fundacji „Mimo Wszystko”, aktorka Anna Dymna (P) oraz Grzegorz Daukszewicz (L) i Maria Zamachowska (C) podczas półfinałowego koncertu 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Konstancinie-Jeziornej. 05.2019. Fot. PAP/J. Kamiński Szefowa Fundacji „Mimo Wszystko”, aktorka Anna Dymna (P) oraz Grzegorz Daukszewicz (L) i Maria Zamachowska (C) podczas półfinałowego koncertu 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Konstancinie-Jeziornej. 05.2019. Fot. PAP/J. Kamiński

Zmienia się patrzenie na osoby z niepełnosprawnościami, są oni traktowani jak zwyczajni ludzie (…) – ocenia Anna Dymna, z której inicjatywy po raz 15. w Krakowie odbywa się Festiwal Zaczarowanej Piosenki.

Sobota i niedziela to dni festiwalowego finału. Od rana na krakowskim Rynku Głównym ma stać „rodzinny namiot”, w którym przygotowano atrakcje dla najmłodszych, rodzice będą mogli też nakarmić i przewinąć dzieci.

Wieczorem na scenie wystąpi 12 niepełnosprawnych finalistów konkursu na „zaczarowaną piosenkę”: Kacper Kujawski, Nikola Michalczyk, Natalia Pycek, Julia Walczyna, Martyna Wójcik, Gabriela Wszędybył – kat. dzieci; Klaudia Borczyk, Kamil Czeszel, Zuzanna Mulec, Weronika Ryba, Krzysztof Szymaszek, Katarzyna Zawodnik. Towarzyszyć im będą uznani już artyści: Jakub Badach, Krzysztof Kiljański, Czesław Mozil, Paulina Przybysz, Anna Rusowicz, Olga Szomańska.

Koncert laureatów odbędzie się w tym samym miejscu – w niedzielę. Wówczas, oprócz zwycięzców, na scenie pojawia się również: Jacek Cygan, Anna Karwan, Włodzimierz Korcz, Alicja Majewska, Adam Nowak, Marek Piekarczyk, Irena Santor, Damian Ukeje, Zbigniew Zamachowski.

Według Anny Dymnej, dzisiaj zmienia się myślenie o osobach z niepełnosprawnościami. Aktorka ma nadzieję, że do zmiany sposobu patrzenia na takie osoby przyczynia się organizowany przez jej fundację od 15 lat Festiwal Zaczarowanej Piosenki, w którym niepełnosprawni, a uzdolnieni artyści rywalizują o statuetkę Zaczarowanego Ptaszka oraz finansowe stypendia, pokrywające laureatom edukację i dalsze doskonalenie umiejętności.

„Zmienia się patrzenie na osoby z niepełnosprawnościami, są oni traktowani jak zwyczajni ludzie (…)” – powiedziała Dymna. Jak dodała, dzisiaj jest „piękny czas” – powstają ośrodki i programy dla takich osób i zdaje się – według aktorki – że talenty takich osób coraz bardziej są cenione, promowane na wydarzeniach kulturalnych.

Dymna zaznaczyła także, że dzisiaj, kiedy co czwarty Polak ma problemy psychiczne, kiedy - jak wymieniała - rzeczywistość jest niezdrowa, jest presja ze wszystkich stron, niepełnosprawni pokazują, że mimo przeciwności losu można być szczęśliwym.

„Jak się patrzy na tych ludzi zaczyna się myśleć: +dlaczego ja się tak przejmuję głupotami?+. Oni pokazują, że liczy się walka, wartości, radość (…)” – mówiła aktorka i dodała, że wydarzenia takie jak Festiwal Zaczarowanej Piosenki pokazują, że szczęście człowiekowi daje obecność drugiego człowieka i że najlepszym schronieniem dla człowieka jest drugi człowiek.

„Dla osób z niepełnosprawnościami ważne jest, że obok jest drugi człowiek, że ktoś przechodząc obok powie im +cześć+. Oni uczą nas tego, że drugi człowiek jest największym skarbem” – podkreśliła aktorka przyznając, że z jej obserwacji, chociażby studentów, wynika, że ludzie mający się za „normalnych” są coraz bardziej zagubieni, boją się siebie nawzajem, nie ufają sobie.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL