Anna Fenby Taylor, wnuczka pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej, otrzymała za działalność społeczną i kulturalną tytuł "Perły Podbeskidzia 2016" podczas sobotniego VI Kongresu Kobiet Podbeskidzia w Bielsku-Białej.
"To wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważne. Czuję, że w ten sposób docenia się wagę kultury w życiu społecznym. Czasem mam wrażenie, że kultura dla wielu pozostaje na marginesie świadomości. A ja uważam, że ona buduje dojrzałość. Dzięki niej ludzie nabierają wartości" – powiedziała PAP laureatka konkursu po wręczeniu nagrody.
"Perła Podbeskidzia" otrzymała w nagrodę statuetkę przedstawiającą postać kobiety, której autorką jest bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia.
Anna Fenby Taylor urodziła się i wychowała w Wielkiej Brytanii. Od 20 lat aktywnie upowszechnia pamięć o życiu i twórczości Zofii Kossak-Szczuckiej, pisarki, byłej więźniarski niemieckiego obozu Auschwitz, współzałożycielki podziemnych organizacji w okupowanej Polsce, w tym Rady Pomocy Żydom Żegota. Anna odkryła prawdziwą datę urodzin babci (10 sierpnia 1889 r.) oraz okoliczności i datę śmierci w obozie Auschwitz jej drugiego syna, Tadeusza Szczuckiego. Laureatka działa w Fundacji im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pisarka mieszkała. Prowadzi centrum kultury i sztuki.
Wyboru "Perły" dokonała kapituła pod przewodnictwem Sylwii Mokrysz, członkini zarządu firmy Mokate z Ustronia. Nominowane do wyróżnienia były animatorka kultury z Wilamowic Anna Foks, promotorka góralskiego folkloru Małgorzata Hołdys ze Szczyrku oraz bielszczanki - charakteryzatorka z miejscowego Teatru Polskiego Maria Dyczek i dziennikarka Anna Szafrańska. Specjalny laur otrzymała rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia.
Tytuł „Perły Podbeskidzia” został przyznany po raz szósty. W poprzednich edycjach laury odebrały m.in. współtwórczyni pierwszego stacjonarnego hospicjum na południu województwa śląskiego Grażyna Chorąży, naukowiec i popularyzator kultury góralskiej Małgorzata Kiereś, a także szefowa stowarzyszenia Razem, które wspiera osoby upośledzone umysłowo Maria Sysak-Łyp.
W sobotniej gali Kongresu, którego celem jest promocja działań na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn oraz szerszej aktywizacji kobiet w różnych dziedzinach życia, uczestniczyło kilkaset pań z okolic Bielska-Białej, Pszczyny, Cieszyna i Żywca. W organizację zaangażowały się przedstawicielki różnych zawodów i grup społecznych, m.in. szefowa bielskiej Gminy Żydowskiej Dorota Wiewióra i dyrektor bielskiego muzeum historycznego Iwona Purzycka. Wieczór uświetniła recitalem Anna Jurksztowicz.
Podbeskidzki Kongres miał wymiar charytatywny. Podczas wszystkich związanych z nim wydarzeń, których w ostatnich dwóch tygodniach było kilka, prowadzona była akcja "Zawieszka nadziei". Dochód ze sprzedaży wykonanych przez rzeźbiarkę Lidię Sztwiertnię zawieszek, które mogą służyć jako ozdoba, zostanie przeznaczony na wsparcie niepełnosprawnej 10-letniej Anastazji. Dziewczynka jest uzdolnioną pływaczką. "Fundusze przeznaczymy na wsparcie jej edukacji, pomoc psychologa, a także sfinansowanie wyjazdów na zawody" - powiedziała Maria Lachowicz-Bogunia z Fundacji Impero Sport, która opiekuje się Anastazją. (PAP)
szf/ mmi/