Inne

08.07.2013 aktualizacja 19.07.2016

Aplikacja mobilna z Hejnałem Mariackim

Krakowski hejnalista Michał Kołton podczas prezentacji nowej aplikacji mobilnej na smartfony. Fot. PAP/S. Rozpędzik Krakowski hejnalista Michał Kołton podczas prezentacji nowej aplikacji mobilnej na smartfony. Fot. PAP/S. Rozpędzik

Kraków udostępnił turystom bezpłatną aplikację na smartfony, która umożliwia samodzielne odegranie Hejnału Mariackiego. Wystarczy odpowiednio dmuchać w mikrofon telefonu.

„Każdy turysta odwiedzający Kraków może od teraz zabrać ze sobą Hejnał Mariacki w dowolną część świata, w którą jedzie” - powiedział dziennikarzom w poniedziałek Marcin Kandefer, dyrektor Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta.

Aplikacja mobilna „Graj Hejnał" pozwala też ustawić hejnał jako dzwonek w telefonie i motyw hejnałowy jako tapetę. Jest dostosowana do trzech systemów operacyjnych: Android, iOS, Windows Phone.

Pierwsze udokumentowane wzmianki o zagranym w Krakowie hejnale pochodzą z 1392 r. Hejnał rozbrzmiewa w cztery strony świata, co godzinę.

Program można pobrać ze sklepów z aplikacjami mobilnymi bądź bezpośrednio ze strony www.krakow.pl. Każda osoba odwiedzająca Kraków będzie mogła także zeskanować kod QR z linkiem do aplikacji umieszczony na specjalnych znakach stojących tuż przy Bazylice Mariackiej, z której wieży grana jest melodia. Plansze znajdują się także na pl. Wszystkich Świętych, przystankach komunikacji miejskiej, w punktach InfoKraków oraz w restauracjach, pubach i hotelach zlokalizowanych w okolicy Rynku Głównego.

Aplikacja „Graj Hejnał" promowana będzie również na morzu dzięki okrętowi ORP Kraków, na którym umieszczone zostaną materiały z kodami QR.

Strażak hejnalista Michał Kołton, który jako pierwszy przetestował aplikację, ocenił, że melodię łatwiej gra się na telefonie, ale on pozostanie przy trąbce.

„Od tego jesteśmy my strażacy, żeby grać hejnał na trąbce, a teraz każdy może trochę odczuć, jaką wykonujemy pracę” - powiedział.

Pierwsze udokumentowane wzmianki o zagranym w Krakowie hejnale pochodzą z 1392 r. Hejnał rozbrzmiewa w cztery strony świata, co godzinę. Pierwszy raz, na południe - w stronę Wawelu, dla króla. Drugi raz, na zachód - w stronę magistratu, dla burmistrza. Trzeci raz, na północ - w stronę Barbakanu, dla przybywających do miasta gości. Czwarty raz, na wschód - w kierunku Małego Rynku, dla komendanta straży pożarnej.

Hejnalistami jest siedmiu zawodowych strażaków. Służba każdego z nich trwa 24 godziny. Trębacz, aby wejść na wieżę, musi pokonać 239 schodów, co trwa średnio dwie i pół minuty. (PAP)

rgr/ ula/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL