Kultura i sztuka po 1989 roku

04.02.2016 aktualizacja 19.07.2016

Białoruś: zespół folkowo-punkowy Dzieciuki nagrał piosenkę o Kościuszce

Tadeusz Kościuszko. Obraz Juliusza Kossaka. Źródło: Wikimedia Commons Tadeusz Kościuszko. Obraz Juliusza Kossaka. Źródło: Wikimedia Commons

Zespół folkowo-punkowy Dzieciuki z Grodna specjalnie z okazji 270. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki, która przypada w czwartek, zamieścił w internecie swoją nową piosenkę poświęconą jego postaci.

"Tadeusz Kościuszko jest dla nas uosobieniem honoru i godności narodu, który mieszka na ziemi, która dała mu życie. Ten bojownik-romantyk żyje w każdym z nas – tych, którzy poszukujemy czegoś lepszego i sprawiedliwego" – podkreślił zespół.

Premiera nowego albumu Dzieciuków „Recha”, na której znajdzie się piosenka "Tadeusz Kościuszko" z refrenem „Za wolność naszą i waszą”, jest zaplanowana na koniec lutego. 12 marca utworów z płyty będzie można posłuchać na koncercie w Białymstoku.

Zespół Dzieciuki powstał w 2012 r. i śpiewa wyłącznie w języku białoruskim. W swoich utworach muzycy opowiadają o historii Białorusi.

W początkowym okresie istnienia władze uniemożliwiały zespołowi dawanie koncertów na Białorusi, w związku z czym występowali oni m.in. w Polsce, Niemczech czy Czechach. W 2014 r. niezależny białoruski portal muzyczny tuzin.fm przyznał zespołowi tytuł Bohaterów Roku, a w 2015 r. odbył się duży koncert solowy Dzieciuków w Mińsku.

Tadeusz Kościuszko urodził się w 1746 r. w wiosce Mereczowszczyzna w obwodzie brzeskim Białorusi. W 1793 r., po ogłoszeniu drugiego rozbioru Polski, zaczął opracowywać koncepcję powstania narodowego. Po przystąpieniu Stanisława Augusta do Targowicy, 24 marca 1794 r. w Krakowie pod dowództwem Kościuszki wybuchło powstanie, a on sam objął władzę jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Powstanie kościuszkowskie trwało do 16 listopada 1794 r. i objęło swym zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego.

Kościuszko przyjechał do Ameryki w 1776 roku, miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości, która zapoczątkowała wojnę o wyzwolenie kolonii amerykańskich spod panowania brytyjskiego. Zaprojektował forty w West Point, późniejszą Akademię Wojskową, a także odegrał kluczową rolę w bitwie pod Saratogą - jednej z przełomowych bitew w wojnie. Uznawano go za najbardziej utalentowanego inżyniera w armii rewolucyjnej. W 1783 roku uchwałą Kongresu został awansowany na stopień generała brygady. Otrzymał także obywatelstwo amerykańskie.

Zmarł w 1817 r. Szwajcarii, gdzie spędził ostatnie lata życia. Został pochowany na Wawelu. (PAP)

mw/ klm/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL