Kultura i sztuka po 1989 roku

31.10.2017

Białoruś: Zmicier Bartosik laureatem nagrody literackiej im. Jerzego Giedroycia

W Mińsku odbyło się we wtorek uroczyste wręczenie nagrody literackiej im. Jerzego Giedroycia. Tegorocznym zwycięzcą został Zmicier Bartosik, autor książki „Miał pan wróbelka gadającego” (Był u pana wierabiejka gawaruszczy).

„Jest to nagroda, która upamiętnia Giedorycia i jego idee, ale także służy promocji literatury białoruskiej” - powiedział prowadzący imprezę prezes białoruskiego PEN-Clubu Andrej Chadanowicz.

Główną nagrodę, 5 tys. euro zdobył Zmicier Bartosik za książkę „Miał pan wróbelka gadającego” (biał. Był u pana wierabiejka gawaruszczy), wydaną przez „Bibliotekę Swabody”.

Drugą nagrodę jury złożone z wybitnych białoruskich literatów przyznało Ludmile Rublouskiej za książkę „Dagerotyp” (Dageratyp), a trzecią – Adamowi Hlobusowi za „Perspektywę zwrotną” (Zwarotnaja pierspiektiwa).

„Cieszę się, że już po raz szósty spotyka się świat literatury białoruskiej, by razem usłyszeć imię zdobywcy nagrody Giedroycia” - mówił dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Mateusz Adamski. „Cieszę się również, że Polska, w tym dzięki staraniom ambasady RP w Mińsku, wspiera nie tylko samą nagrodę, ale i rozwój kultury narodowej sąsiedniego kraju” - dodał.

Podkreślił, że dzisiaj wsparcie dla literatury białoruskiej, języka i kultury to jeden z najważniejszych sposobów realizacji testamentu Jerzego Giedroycia, „urodzonego w Mińsku wielkiego patrioty Rzeczypospolitej z jej bogactwem narodów, kultur i języków”.

Książka Zmiciera Bartosika, dziennikarza Radia Swaboda, to zbiór zebranych przez niego wspomnień o partyzantach sowieckich na terenie Białorusi w czasie II wojny światowej – do dzisiaj sławionych jako bohaterowie. „To książka, która burzy oficjalną państwową mitologię, opowieść o zbrodniach, granicy między dobrem i złem. Niektórzy świadkowie - rozmówcy Bartosika – zdecydowali się mówić dopiero pod koniec życia” – mówił PAP Waler Kalinouski z Radia Swaboda.

W tym roku o nagrodę im. Giedroycia walczyło 27 książek. Siedem z nich znalazło się na „krótkiej liście” finalistów. Oprócz trójki zwycięzców o nagrody walczyli Waler Hapiejeu, Andruś Horwat, Siarhej Kalenda i Alaksiej Tałstou.

Nagroda im. Jerzego Giedroycia jest przyznawana od 2012 r. Jej pomysłodawcą był poprzedni ambasador RP na Białorusi Leszek Szerepka.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL